Kripto Para

Binance’ta deprem! SEPA ödemeleri askıya alındı

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, SEPA transferlerinin askıya alınacağını duyurdu. Binance söz konusu duyuruyu kullanıcılarına gönderdiği e-postalar ile bildirdi. SEPA ödemelerinin askıya alınması, Binance’in Avrupa’daki ödeme kanallarından birine erişimin sonlanabileceği anlamına geliyor.

  İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemlerde çeşitli ülkelerden gelen inceleme ve yasaklama haberleri ile sarsılıyordu. Binance kullanıcıları peş peşe gelen benzer haberler ile endişelenmeye devam ederken, Binance’tan kullanıcılarına bir duyuru yapıldı. Borsa, SEPA transferlerinin askıya alındığını açıkladı. Kullanıcılarına e-posta yoluyla haberi ileten Binance’in bu duyurusu, Avrupa bölgesindeki en yaygın ödeme kanallarından birine erişimin kaybedilebileceği anlamına geliyor.

  Binance Tarafından Yapılan Duyuru

  Binance, söz konusu iletiyi kullanıcılarına e-posta yoluyla iletti. Binance tarafından kullanıcılara yapılan duyuru e-postasında şu ifadelere yer verildi:

  “Kontrolümüz dışındaki olaylar nedeni ile 7 Temmuz 2021 saat 08.00 UTC’den (TSİ 11.00) itibaren, SEPA Banka Transferleri yoluyla Euro (EUR) yatırılmasını geçici olarak askıya alıyoruz. Binance’ta hala Euro yatırabilir ve/veya kredi ya da banka kartları ile kripto para satın alabilirsiniz.”

  Binance Konuya İlişkin Neden Belirtmedi

  SEPA transferleri, Avrupa bölgesinde Binance üzerinden yatırım işlemleri için kullanılan en yaygın yöntemlerden biriydi. Bu işlemlerin askıya alınması, Avrupa’dan borsaya sermaye akışında ciddi bir sekte oluşturabilir. SEPA transferlerinin askıya alındığını duyuran Binance, bu işlemi neden yaptığını ise açıklamadı. Binance konunun nedenine ilişkin net bir açıklama getirmediği için ortaya çeşitli söylenti ve spekülasyonlar çıkmaya başladı.

  Binance SEPA Transferlerini Neden Askıya Almış Olabilir?

  Ortaya atılan söylentiler arasında en güçlü spekülasyonlardan biri İngiltere’nin finansal düzenleyicisi FCA’nın vermiş olduğu karar olabilir. Zira Binance Haziran 2020 döneminden bu yana SEPA ödemelerinin yönetilmesi için Clear Junction bankası ile çalışıyordu. Ancak Clear Junction, FCA kararları nedeniyle Binance ile çalışmalarını askıya almış ya da tamamen durdurmuş olabilir.

  FCA, Binance borsasının Birleşik Krallık’ta lisanssız hizmet verdiğini ancak belirli birkaç işlemde hizmet verebileceğini açıklamış ve İngiltere sınırlarında hizmet vermesinin yasak olduğunu duyurmuştu. Binance konuya ilişkin “yanlış anlaşılma” açıklaması yapmış olsa da Clear Junction bankası, bu nedenle böyle bir karara gitmiş olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle