ABD’li politikacıdan kripto düzenlemeleri ve XRP açıklaması

  Kripto para piyasalarına ilişkin yasal düzenlemeler, dünyanın hemen hemen her yerinde şu an deneme-yanılma aşamasında. Bu konuda birçok kez eleştiri alan ABD’de ise bu süreçte dili yananlardan biri Ripple oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davaya ilişkin, Warren Davidson açıklamalarda bulundu.

  Kripto para piyasalarına ilişkin yasal düzenleme konusu, hala dünyanın birçok yerinde tartışılan ve değerlendirme aşamasında olan bir konu. Henüz hiçbir ülkede, kripto paralara karşı uygulanan yasal düzenlemelerin emsal olarak kabul göreceği bir ülke yok. Zira bu alandaki düzenleme tasarıları ya da adımları, hala deneme-yanılma aşamasında. Bu konuda en çok eleştirilen ülkelerden biri olan ABD’de, bu süreçten en büyük darbelerden birini de Ripple aldı.

  Ripple, daha önceki dönemlerde de birçok kez kripto para piyasalarında yasal düzenlemelerin eksik olduğunu ve bu alana bir iyileştirme getirilmesi gerektiğini belirtmişti. Ancak ABD’de bu alanda tatmin edici bir adım atılmamıştı. Süreç bu şekilde belirsiz ilerlerken, ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine 22 Aralık 2020’de dava açmıştı.

  Davidson’un Yasal Düzenleme Açıklamaları

  Dava açılmadan önce Ripple’ın planları arasında ABD dışına taşınma konusu da vardı. Ancak Ripple dava gelince, bu adımı atmakta geç kalmış oldu. Ripple, ülkedeki düzenleyici netliğinin oluşturulmamasından dolayı bu planı dile getiriyordu. Bir bakıma Ripple, SEC tarafından gafil avlandı ancak SEC-Ripple arasındaki dava sonuçlanmış değil. Bu durum, kripto para topluluklarında eleştiri ve tepkilerle karşılanmaya devam ediyor.

  ABD’nin politika yapıcılarından Warren Davidson konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ohio’dan Bloomberg’e açıklamalarda bulunan Davidson, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  Başkan’ın düzenleyiciler ile görüşmesinden memnunum. Çünkü bu alanın bir süredir özellikle de kripto paralar ile ilgilenmesi gerekiyor.”

  Davidson Ripple Hakkında Konuştu

  Ripple ile SEC arasındaki durumla ilgili olarak da konuşan Davidson, konuya ilişkin olarak şu sözlere yer verdi:

  “Örneğin XRP bir ödeme sistemi olarak çok faydalı olabilecek bir kripto para birimidir. Ancak Ripple ve XRP ne kadar ayrı ve birbirinden farklı? Üzerinde çok fazla kontrol uygulanırsa menkul kıymet gibi görünebilir. Fakat ortada gerçekten bir güvenlik duvarı varsa bu, menkul kıymet dışı gibi görünebilir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle