Kripto Para

Hintlilerin kripto yatırımı 1 yılda yüzde 20 bin arttı!

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok büyük bir değer artışı ile karşılaştı. Dünyanın her yerinde görülen kripto para ilgisi, Hindistan’da da kendisini gösterdi. Hindistan’daki kripto para yatırımları 1 yılda yaklaşık yüzde 20 bin oranında arttı.

  Kripto para piyasaları, 2020 yılında pandeminin de etkisi ile ciddi bir ilgi artışı ile karşılaşmaya başladı. İnsanlar, sarsılan geleneksel ekonomi sektöründen, alternatif alanlara yönelmeye başlayınca, kriptoların da keşfi başlamış oldu. Daha sonra 2020’nin ikinci yarısında MicroStrategy şirketi Bitcoin (BTC) yatırımı yaparak sektöre ilk giren kurumsal şirket oldu. Bu yatırım diğer kurumsallara ve birçok bireysele de güven verince, kripto para piyasası 2021 yılında çok ciddi bir ilgi ve taleple karşılaştı.

  Geçen Yıl 200 Milyon, Bu Yıl 40 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı

  Tüm dünyada kendisini net şekilde göstermeye başlayan kripto para ilgisi ile birlikte sektör, ana akımda da sıkça yer almaya başladı. Bu da kripto paraların daha çabuk yayılmasını sağladı. Tüm dünyada görülen ilgi artışı, Hindistan’da da kendisini gösterdi. Bir Blockchain firması olan Chainalysis Hindistan’da artan kripto para yatırımcı sayısına yönelik bir rapor yayınladı. Rapora göre Hindistan’da kripto para yatırımı yapan yatırımcı sayısı 1 yılda %19.900 oranında arttı. Geçtiğimiz yıl Hindistan’da 200 milyon dolar olan toplam kripto para yatırımı, bu yıl 40 milyar dolara yükseldi.

  Hindistan’da Kripto Yasakları ve Belirsizlikler

  Hindistan, kripto para sektörüne yönetim bakımından karşıt bir yaklaşım gösteriyor. Zira Hindistan Merkez Bankası (RBI) da sık şekilde kripto paralara yönelik yasaklama ve kısıtlama açıklamalarında bulunuyor. Örneğin RBI, 2018 yılında finans kurumlarının kripto para şirketlerine hizmet vermesine yasak getirmişti. Bu tür kararlar daha sonra ülkede değişkenlik gösterdi ancak Hindistan’da kripto paralara yönelik olumsuz bir belirsizlik devam ediyor.

  Hindistan’da Gençler Kripto Yatırımlarında Ön Planda

  Chainalysis raporuna göre Hindistan’da kripto para yatırımları ile en çok 18-35 yaş arasındaki kişiler ilgileniyor. Hindistan’da hizmet veren kripto para borsası ZebPay’in kurucusu Sandeep Goenka, konuya ilişkin olarak Bloomberg’e bir açıklamada bulundu. Goenka’nın açıklamaları şöyle:

  “Süreç çok basit olduğu için gençler kripto paralara yatırım yapmayı altından daha kolay buluyor. Online olabilirsin, kripto para alabilirsin ve altın yatırımındaki sürecin aksine bunu doğrulamak zorunda değilsin.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle