Kripto Para

Binance borsasına regülatör soruşturması

  Kripto para piyasasının popüler borsalarından Binance hakkında, ABD regülatörü tarafından soruşturma başlatıldığı iddia edildi. Geçen sene BitMEX borsasına dava açan ABD Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC), yeni dönemde Binance borsasının yasal uyumluluğunu incelemeye başladığı ortaya atıldı.

  Kripto para borsasının en yüksek hacimli kripto para borsası olan Binance soruşturma iddiaları ile gündeme geldi. Popüler borsanın kayıt dışı türev satışı yapıyor olabileceğinden şüphelenildiği iddia ediliyor. Borsanın ABD’deki regülasyonlardan kaynaklı ülkede sınırlı hizmet verdiği biliniyor.

  Binance borsası hakkında soruşturma başlatan ABD regülatörünün de ABD Vadeli İşlemler Komisyonu olduğu belirtildi. ABD Vadeli İşlemler Komisyonu geçen sene de yine popüler kripto borsaları arasında yer alan BitMEX’e dava açmıştı. İddialara göre soruşturmaya başlayan komisyon Binance borsasının henüz bir usulsüzlüğüne rastlamadı. Bununla beraber soruşturmanın devam ettiği biliniyor. Soruşturma sonunda popüler borsaya yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı ise henüz belli değil.

  Changpeng Zhao iddialara yanıt verdi

  Binance borsası hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili ilk yorum ise borsanın CEO’su Changpeng Zhao’dan geldi. Ünlü CEO Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile ortaya atılan iddiaların fud olduğunu belirtti. Zhao, Binance borsası hakkında olumsuz bir algı yaratılmaya çalışıldığını düşünüyor.

  Changpeng Zhao Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamanın ardından Clubhouse üzerinden de konu ile ilgili açıklama yaptı. Binance borsası olarak regülasyonlarla ilgili konuşmayacaklarını belirten Zhao, ABD’deki yasal sınırlara uyumlu hareket ettiklerinin altını çizdi. Ünlü CEO açıklamaları ile bazı gazetecilerin reklam amacı ile Binance borsasını kullandıklarını belirtti. Binance borsasının her zaman regülasyonlara uyumlu şekilde hareket etmeye çalıştığını belirten Zhao, iddiaları yalanlamış oldu.

  Şirket eski ABD senatörünü kadrosuna dahil etmişti

  Binance borsasının regülasyonlardan kaynaklı olarak ABD’de sınırlı hizmet verdiği biliniyor. Şirket geçtiğimiz günlerde eski ABD senatörlerinden Mark Baucus’u kadrosuna kattığını açıklamıştı. Mark Baucus’un borsada regülatörlerle iş birliği sağlamaya destek olacağı biliniyor. Aynı zamanda ünlü senatörün şirketin finansal ve hukuk alanlarında destek sağlayacağı açıklanmıştı. Binance borsasının bu hamlesi de ABD regülasyonlarına karşı duyarlı hareket edildiğinin göstergesi olarak kabul edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle