Kripto Para

Beyaz Saray’da kripto avcısı çıktı!

  Beyaz Saray’ın kripto para sektörüne yaklaşımındaki belirsizlik, genelde piyasalarda “olumsuz” olarak yorumlanıyor. Ancak Beyaz Saray’da danışmanlık görevi yapan Tim Wu’nun milyon doları aşan Bitcoin’i (BTC) ve 100 bin doları aşan Filecoin’i (FIL) olduğu ortaya çıktı. Wu’nun portföyünü açıklaması, kripto para piyasasında “olumlu” bir gelişme olarak yorumlandı.

  Kripto paralar, son dönemlerde ABD’de daha yasadışı eylemlerde kullanıldığı iddiaları ile ele alınıyor. Hatta yeni haftada Bitcoin’de (BTC) görülen sert değer kaybının arkasında da Joe Biden’ın G-7 zirvesinde kripto paraları eleştireceği iddiaları bulunuyor. Bu gibi nedenler ile ABD’nin kripto para yaklaşımlarındaki belirsizlik, piyasada olumsuz olarak değerlendiriliyordu. Fakat Beyaz Saray’da teknoloji politikaları danışmanı ve antitröst olarak görev alan Tim Wu’nun, değeri 1,1 milyon doları aşan kripto parasının olduğu ortaya çıktı.

  Portföyünde BTC ve FIL Bulunuyor

  Politico haberine göre Wu, kişisel portföyüne dair bir bildiri yayınladı. Wu’nun portföyünde 2 kripto paranın yer aldığı öğrenildi. Wu, Big Tech şirketlerine karşı aldığı pozisyonlar ile tanınan bir isim. Wu’nın portföyünde ise habere göre değeri 1 milyon doları aşan Bitcoin (BTC) ve değeri 100 bin doları aşan Filecoin (FIL) bulunuyor. Beyaz Saray’da danışman olan Wu’nun kişisel bile olsa portföyünde kripto paralara yer vermesi, piyasalarda olumlu bir gelişme olarak karşılandı.

  Profesörlük Süresince 16 Ayda 617 Bin 500 Dolar Kazandığı Aktarıldı

  Habere göre Wu’nun sahip olduğu Bitcoin’lerin değeri 1 ile 5 milyon dolar arasında. Öte yandan elindeki Filecoin’lerin değeri ise 100 bin ile 250 bin dolar arasında. Tim Wu, Beyaz Saray’daki görevine başlamadan önce Columbia Üniversitesi’nde hukuk profesörlüğü görevini yürütüyordu. Wu’nun Columbia Üniversitesi’ndeki 16 aylık görev süresinde 617 bin 500 dolar kazandığı ifade edildi.

  Wu 2017’de Bitcoin’in “Balon” Olabileceğini Yazmıştı

  Tim Wu, 2017 yılında kripto paralar yine revaçtayken New York Times köşe yazısında Bitcoin’in balon olabileceğini yazmıştı. Wu, o dönem Bitcoin’e duyulan yoğun ilginin temeline ilişkin çıkarımlarda da bulundu. Wu’ya göre insanlar “insan temelli sistemlere daha az, kod temelli sistemlere daha çok güven” trendine katıldı. Wu 2017’deki yazısında Bitcoin’i “değer saklama aracı” olarak değerlendirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle