Kripto Para

Beklenen oldu! ABD’de sonunda kripto adımı atıldı

  Kripto paralar konusunda nasıl bir tavır ortaya koyacağı konusunda belirsizliğini koruyan ABD’de, kripto paralara yönelik somut bir adım atıldı. ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili, kripto para birimi uygulama ekibinin başlatıldığını açıkladı. Bu girişim ile bankacılık uygulamaları ve menkul kıymetler birleştirilecek.

  Son dönemlerde çok hızlı şekilde büyüyen kripto para piyasaları karşısında net adımlar atmayan ve bu konuda belirsizliğini koruyan ABD’nin, kripto paralara karşı nasıl bir yaklaşım göstereceği sektörün en çok merak ettiği konular arasında yer alıyordu. Özellikle Çin’in kripto paralara karşı tamamen yasaklayıcı politikalar uygulamasından sonra sektöre nasıl yaklaşacağı merak edilen ABD’de, kripto paralara karşı sonunda somut bir adım atıldı. ABD Adalet Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, kripto para birimi uygulama ekibinin başlatıldığını duyurdu.

  Başsavcı Yardımcısı Kripto Para Birimi Uygulama Ekibini Duyurdu

  Çarşamba günü 2021 Aspen Siber Zirvesi’nde konuşan ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, ulusal bir kripto para birimi uygulama ekibinin başlatıldığını resmen duyurdu. Bu duyurudan sonra ABD’de, kripto düzenlemelerine ilişkin daha detaylı düzenlemelerin de duyurulabileceği ihtimali gündeme geliyor. Birçok uzman, ABD’de özellikle de stablecoin’ler konusunda kapsamlı bir düzenlemenin yayınlanabileceğini ifade ediyor. Lisa Monaco’nun başlatıldığını duyurduğu kripto para birimi uygulama ekibi, menkul kıymetler ve bankacılık uygulamalarını birleştirecek.

  Uygulama Ekibi ile İlgili Gelen Açıklama

  Yapılan açıklamalara göre ekip aynı zamanda kara para aklama ile mücadele ve siber güvenlik uzmanlarından oluşacak. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi, bugün itibariyle başlatılıyor. Özellikle kara para aklama konusunda suça bulaşan herkesi yakın takibe alacağız. Bu süreçte siber uzmanlar, savcılar ve kara para aklama uzmanları organize şekilde hareket edecek.”

  ABD’de Kriptolar Artık “Kullanılabilir” ve “Yasal” Olarak Görülüyor

  ABD’de atılan bu yeni adım ile birlikte ABD Adalet Bakanlığı, KYC ve AML prosedürlerine uymayan platformları da yakın takibe alacak. Ayrıca oltalama ve fidye yazılım saldırıları ile siber suçluların elde ettiği ya da elde etmeye çalışacağı gelirlerin aklanması da engellenecek. Artık kripto paraları “kullanılabilir” ve “yasal” olarak kabul etmeye başlayan ABD’li yetkililer, bu varlıkların suç zemininde kullanılmasının önüne geçmek istiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle