Kripto Para

Kripto para aklamada ABD ve Rusya zirvede

  Kripto para sektörünün önde gelen veri araştırma şirketi Chainalysis, son raporuyla dikkatleri üzerine çekti. Bu raporda aklanan kripto para birimlerinin toplam hacminde ABD ve Rusya’nın öne çıktığı görüldü…

  Darknet piyasaları ile bağlantılı yasa dışı fonlarda mutlak lider olan Rusya, bu suç türüne karşı önlemler almaya devam ediyor. Chainalysis kripto veri analiz şirketi, Rus siber suçlular tarafından yaygın olarak kullanılan Hyrda pazarına da ışık tuttu. 

  ABD ise dark web kategorisinde Rusya’dan sonra ikinci sırayı alıyor. Bu listede ikinci sırada olmasına rağmen ABD’de dolandırıcılar tarafından aklanan kripto para birimlerinde büyük bir liderlik konumunda bulunuyor. Chainalysis şirketi yayınladığı son raporunda kripto paralar ile işlenen siber suçlarda hangi ülkelerin ne kadar büyük hacimlere ulaştığını sıraladı.

  Çin De Listede Yer Aldı

  Kripto para basınında gündeme gelen rapora göre siber suçluların Kuzey Kore’nin Lazarus Grubunun bir parçası olmasıyla açıklanabileceğine inandığı fidye yazılımında Çin’in başı çektiğini söyledi: “Yakın tarihli bir Adalet Bakanlığı şikayeti, grubun borsalardan çaldığı kripto para birimini aklamak için Lazarus Grubu görevlileriyle birlikte çalışan iki Çin vatandaşını tespit etti.”

  Verilere göre 2020 yılı boyunca aklanan tüm kripto para fonlarının yüzde 55’inin sadece 270 ağa bağlı olduğu açıklandı. Bu veriler, dünya üzerinde 1.3 milyar dolarlık haksız kazanılmış fonu temsil ediyor. Bazı para yatırma adreslerinde tek seferde yatırılan kripto paraların değerinin neredeyse 80 milyon dolara kadar ulaştığı görülüyor.

  Aklanan Kripto Paralar 

  Kripto paralardan edinilen haksız kazançların nakit paraya dönüştürülmesinde kullanılan tezgah üstü platformlar güvenilirlik sağlıyor. Dark net üzerinden gelen kripto paralar, belirtilen para yatırma adresleri kullanılarak aklanan çok sayıda nakit fona dönüştürülüyor. 

  Blok zinciri dedektörü Chainalysis şirketinin bu verileri hakkında şu açıklama yapıldı:

  “Yasa dışı kripto para birimi alan mevduat adreslerinin artan yoğunluğunun, siber suçluların küçük bir OTC brokeri grubun bağlı olduğunu görüyoruz. Ayrıca kara para aklama konusunda uzmanlaşmış diğer iç içe geçmiş hizmetlere artan bağımlılığını yansıttığına inanıyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle