Bankacılık devi JPMorgan'ın spot BTC ETF beklentisi şaşırttı

  Kripto para sektörü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin (BTC) ETF başvurularına vereceği yanıta odaklandı. Bu süreçte ABD’nin en büyük bankası JPMorgan analistleri, kurumun açıklayacağı kararla ilgili beklenti raporu yayınladı.

  ABD merkezli küresel bankacılık devi JPMorgan, gündemden düşmeyen spot BTC ETF (borsa yatırım fonu) başvurularını değerlendirdi. Nikolaos Panigirtzoglou öncülüğündeki JPMorgan analistleri, SEC’in masasındaki spot BTC ETF başvuruları ve Grayscale davasına değindi. Raporun merkezinde SEC ile Grayscale arasındaki GBTC davasının yer alması dikkat çekti.

  Uzmanlar, GBTC davasında çıkan son kararın SEC’i spot BTC ETF başvuruları konusunda zor durumda bıraktığını belirtiyor. Analistlere göre SEC, GBTC davasını kaybettiği için spot BTC ETF başvurularını onaylamak durumunda kalabilir. Bankacılık devinden gelen bu açıklama, kripto para topluluğunda heyecan yaratmaya yetti.

  Spot BTC ETF Başvuruları Onaylanacak Mı?

  Hatırlanacağı üzere mahkeme 29 Ağustos günü Grayscale tarafından arz edilen GBTC fonunu ETF’e dönüştürme başvurusuna SEC’in ret vermesi hakkında karar vermişti. Grayscale şirketini haklı bulan mahkemenin açıkladığı karar sonrası BTC fiyatında hızlı bir yükseliş görülmüştü.

  Nikolaos Panigirtzoglou ve ekibi, SEC’in vadeli işlemlere dayalı BTC ETF’lerine izin verip spot olanları reddetmek için hiçbir gerekçesi olmadığını vurguladı. Mahkeme de bu durumu açık bir şekilde gördüğü için regülasyon kurumu zor durumda kaldı. Uzmanlar eninde sonunda SEC’in aralarında BlackRock ve Fidelity gibi dev varlık yönetim şirketlerinin bulunduğu spot BTC ETF başvurularını onaylayacağını düşünüyor.

  Başvurular Tek Kalemde Onaylanabilir

  JPMorgan analistleri, SEC’in masasında bulunan 7 spot BTC ETF başvurusunun tek kalemde onaylanacağını iddia etti. Raporda, mahkemenin SEC’in ret kararını keyfi ve kaprisli bulduğu hatırlatıldı. “Spot piyasadaki dolandırıcılık ve manipülasyonun hem vadeli işlemler hem de spot ürünler için benzer bir risk oluşturduğunu, çünkü spot Bitcoin piyasası ile CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının çok sıkı bir şekilde ilişkili olduğunu kabul etmek gerekiyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle