Kripto Para

Balinalar BTC biriktirmeye başladı! Anlamı ne?

  22 Haziran’da Bitcoin (BTC) 30 bin doların altına sarktı. 2021 yılında Bitcoin’de bu fiyat seviyesi, yılbaşından sonra ilk kez görüldü. CryptoQuant tarafından paylaşılan veriler Bitcoin net akışını olumsuz gösteriyor. Bu verilere göre balinalar Bitcoin biriktiriyor.

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayından sonra 22 Haziran tarihinde de sert düşüşler görüldü. Geri çekilme oranı 19 Mayıs tarihindeki kadar olmadı. Ancak Bitcoin (BTC) 22 Haziran tarihinde, 2021 yılbaşından bu yana ilk kez 30 bin doların altını gördü. Bu sert geri çekilme piyasada yatırımcıların panik olmasına neden oldu. Ancak CryptoQuant tarafından aktarılan verilere bakıldığında, balinaların paniğe kapılmadığı görülüyor. CryptoQuant’ın sağladığı BTC net akışı olumsuz göstergede, bu da balinaların BTC biriktirdiğine işaret ediyor.

  Bitcoin yılbaşından bu yana ilk kez 30 bin doların altını gördü ancak hızla 34 bin dolar seviyesine yükselerek toparlandı. Yine de piyasadaki panik tam anlamıyla dağılmış değil. CryptoQuant, Bitcoin net akış verilerini paylaştı. Bu, Bitcoin’in borsalara ya da borsalardan olan akışını temsil ediyor. BTC net akışının ne anlama geldiğini görebilmek içinse borsa girişlerine ve borsa çıkışlarına bakmak gerekiyor.

  Borsa Girişi ve Borsadan Çıkış

  Borsa girişi, yatırımcıların borsalara aktardığı coin’leri temsil eder. Borsa cüzdanlarına yatırılan coin sayısında artış yalanması, daha çok yatırımcının gönderen pozisyonuna geçtiğini ifade eder. Borsa çıkışı ise yatırımcıların borsalardan kişisel cüzdanlarına çektiği coin’leri temsil eder. Bu alandaki bir artış, yatırımcıların daha fazla satın alma pozisyonuna geçtiğini ifade eder. Bitcoin net akışı, bu iki alan arasındaki fark olan döviz net akışıdır.

  Benzer Hareket Daha Önce BTC Fiyatını Artırmıştı

  CryptoQuant’ın son 7 günlük BTC net akış değişim grafiğine bakıldığında, BTC’nin negatif hareketlilik sergilediği görülüyor. Olumsuz yönde net akış, borsalardan daha fazla BTC’nin harekete geçirildiğini işaret ediyor. Grafikte görülen net akış miktarına bakıldığında, balinaların BTC biriktirmeye başladığı düşüncesi ortaya çıkıyor. Son olarak benzer büyüklükte bir hareket 15-16 Haziran tarihlerinde yaşandığında, BTC 41 bin dolar seviyesini görmüştü.

  Ancak buradan yola çıkarak “kesin yükselecek” tahmininde bulunmak yanlış olabilir. Zira piyasa karışık sinyaller vermeye devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle