Kripto Para

İran kripto vergisi talep ediyor! Sistem nasıl olacak?

  İran’da kripto para sektörü oldukça karışık bir hal aldı. Geçtiğimiz ay 30 kripto para madencilik tesisinin lisans aldığı ülkede ulusal vergi dairesi, kripto para borsalarının vergilendirilmesi konusunda daha fazla vergi talep etti…

  Kripto para borsaları tüm dünyada regülasyon kurumlarının radarına takılmışken, borsalardan alınan vergiler de gündeme geliyor. Son olarak kripto para borsalarından daha fazla vergi talep eden ülkelerden bir diğeri İran oldu. İran Vergi Dairesi, son duyurusunda yeni bir kanun taslağı sunarak ülkedeki kripto para borsalarından daha fazla vergi talep etti.

  Taslakta ayrıca yasal olarak faaliyetlerine devam etme hakkı alan borsalara yapılan operasyonların azaltılması gerektiği de vurgulandı. Kanun taslağının bu bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Kripto para borsalarından vergi toplayabilmek için onları aysallaştırmak gereklidir. Lisanslı borsalara yapılan operasyonlar sınırlandırılmalıdır. Bu tür borsalar yapılan işlemleri de takip ettikleri için onlara karşı yapılan operasyonlar, ters etki yaratabilmekte ve karaborsa piyasası koşullarını yaratabilmektedir”

  Vergilendirme Sistemini Kolaylaştıracak

  İran Ulusal Vergi Dairesi tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki kripto para borsalarında yapılan işlemlerin de takip edilmesi gündeme geldi. Yetkililere göre borsadaki işlemler takip edilerek kimden ne kadar vergi alınacağı daha kolay hale getirilebilir. Bu hamleler, kripto paraların doğasında olan anonimlik ve merkeziyetsizlik konularıyla kafalarda soru işareti yarattı. 

  İranlı yetkililer kripto para borsalarında yapılan işlemlerin takip edilmesi hakkında şunları dile getirdi: “Yasal olmuş, lisans almış borsaların kullanıcı kayıtlarını vermek istememesi durumunda cezai işlemler de uygulanabilmelidir. İşlem takibi ayesinde vergilendirme de kolay olacaktır.” Bunun yanı sıra kurumun kanun taslağında 3 çeşit vergi belirlediği ifade edildi.

  Kripto Para Madenciliğine Kısıtlama

  İran Vergi Dairesi tarafından hazırlanan kanun taslağında 3 çeşit vergi tipi; sermaye kazanç vergisi, taban fiyat vergisi ve meslekle ilgili vergi şeklinde belirlendi.  Öte yandan İran’da elektrik fiyatlarının ucuzluğu sebebiyle hem yasal hem de kaça olarak çok fazla kripto para madenciliği yapıldığı biliniyor. Ülkede yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle 22 Eylül tarihine kadar madencilik yapmak yasaklandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle