Kripto Para

ABD kripto yasasında son dakika değişikliği

  Kripto para piyasası yükseliş umutlarını taşırken, regülasyon ve vergi konusu da yeniden tartışmaların odağı haline geldi. ABD’de altyapı yasa tasarısında kripto parayla ilgili bölümde son dakika değişikliği istendi. Senatörler Mark Warner ve Rob Portman tarafından gelen bu teklif büyük tartışma yarattı. 

  Beyaz Saray’da bu öneriye destek gelirken, kripto para topluluğunun büyük tepkisini toplaması dikkatlerden kaçmadı. Topluluk yeni yapılan değişikliğin sadece iş kanıtı madenciliği ve kripto para yazılım satışlarına kolaylık sağlamasından şikayetçi. 

  Yasa tasarısında son dakika değişikliğinden önce hem madenciler hem de yazılım geliştiricilerinin ve nod operatörlerinin korunması ve bu vergiden muaf tutulması gündemdeydi. Bu yüzden kripto para topluluğu Beyaz Saray’ın sıcak baktığı teklife karşı son derecede sert bir tepki gösterdi

  Yasa Tasarısında Son Dakika Değişikliği 

  Yetkililer, Mark Warner ve Rob Portman’ın değişiklik önerisini “uzlaşma” olarak tanımlayıp bu pakete destek verirken şu ifadeleri kullandı: “Başkan Wyden’a bu problemin Senato tarafından görülmesini sağladığı için teşekkür ederiz. Ancak senatörler Warner ve Portman tarafından önerilen değişiklik doğru dengeyi sağlamıştır ve vergi uyumluluğu konusunda bizi ileriye götürecektir.”

  Kripto para topluluğunun istediği değişikliklere daha yakın teklifte bulunan grubun içinde Ron Wyden da yer alıyordu. Wyden, iş kanıtı madenciliğini doğaya zarar veren bir uygulama olarak gösterince kripto destekçilerinden büyük tepki çekti. Wyden, Mark Warner-Rob Portman teklifinin sadece madencileri koruduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: 

  İş Kanıtı Ekosistemini Olumsuz Etkileyebilir

   “Warner-Portman-Sinema teklifi, proof of work olarak adlandırılan ve kripto para teknolojisinin iklime en çok zarar veren formunu hükümet yasaklarıyla korumaya almaktadır. Bu değişiklik teklifinin geçmesi hem iklim hem de inovasyon için hatadır.” 

  Öte yandan kripto para destekçisi olarak bilinen Senatör Cynthia Lummis de buna yanıt olarak bir paylaşımda bulundu ve şunları söyledi: “Bizim teklifimiz madencileri olduğu gibi yazılım geliştiricilerini de korumaktadır. Diğer böyle değil. Burada yapılan seçim çok açıktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle