Kripto Para

ABD Kongresi en sonunda kripto düzenleme detaylarını paylaştı!

  Amerikan Birleşik Devletler Kongresi, uzun bir süredir gündemi meşgul eden ve detayları merak edilen kripto düzenlemesi ile ilgili detayları sonunda paylaştı! Kripto sektörüne kesilecek faturalarla ilgili farklı konu başlıklarını ele alan kongrenin bu denli hızlanmasının ardında ise 15 milyar doların kaybedilmesine yol açan Terra kazası etkili oldu!

  Kripto piyasasına yönelik korkuların had safhada olduğu bu dönemde ABD Kongresi; kripto düzenlemeleri, blockchain ve CBDC’ler (Merkez Bankası dijital paraları) ile ilgili 50 farklı konuya el attı. Karar dönüm noktası olarak gösterilse de içerisinde stablecoin yasa tasarısı ya da dijital varlık düzenleme alanını kapsayan politikaların yer almaması dikkat çekti.

  Kripto Vergilendirmesi İlk Fatura Başlığı!

  Forbes haberine göre ABD Kongresinin ilk odağı kripto vergilendirmesi oldu. 2022 Sanal Para Vergi Adaleti Yasası hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından desteklenirken, vergilerle ilgili 200 dolar sınırı dikkat çekti. 200 dolar veya daha düşük tutarlı sanal para birimi kazançlarının muaf tutulması öne çıktı. 

  Dijital Dolar Yaratmaya Odaklanıldı!

  Düzenlemenin ikinci odak noktası ise merkez bankası dijital parası (CBDC) olarak öne çıktı. Özellikle El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi dijital dolar sürecini hızlandırırken, bu etkinin doğru değerlendirilebilmesi adına El Salvador’daki “Kripto Para Biriminin Hesap Verilebilirliği Yasası” değerlendirildi. BTC’nin yasal benimsenmesinin ABD ve küresel finans sistemine olası etkilerinin inceleneceği belirtilirken, E-Nakit Yasası adı verilen yeni bir fatura ile dijital dolar yaratma sürecine daha ciddi odaklanılacağı kaydedildi.

  Token Taksonomi Yasası Gündemde!

  Faturaların son başlığında ise ABD Kongresinin SEC’in de atıf yaparken zorlandığı bir gelişmeye odak noktasına aldığı görüldü. Dijital varlıkların ve dijital varlık menkul kıymetlerinin düzenleyici muamelesine ilişkin netliğe odaklanan Kongre, “Kontrol Edilemeyen Blockcain Hizmetleri ve Yazılım Geliştiricilerini” korumak adına Blockchain Düzenleyici Kesinlik Yasasının gündeme gelebileceği belirtildi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) da en çok eleştiri aldığı ve Ripple davası ile ayyuka çıkan sorunu Kongre gündemindeydi. Dijital varlıklara ve dijital varlık menkul kıymetlerine atıfta bulunulurken karşılaşılan zorlukların aşılması için Token Taksonomi Yasasının getirileceği belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle