Kripto Para

İngiliz regülatörü uyardı! Kim Kardashian” örneği verdi

  Artan kripto para ilgisine karşı çeşitli ülkelerden kripto paralara yönelik yatırımcılara yapılan uyarılar gelmeye devam ediyor. Bu kez yatırımcıları kripto paralar konusunda uyaran ise İngiltere’nin regülatörü FCA’nın başkanı Charles Randell oldu. Randell, uyarısında Kim Kardashian örneği verdi.

  Kripto para birimleri, Ağustos 2020’den sonra hemen hemen dünyanın her yerinde popüler hale gelmeye başladı. Artan ilgi Aralık 2020’den sonra kendisini daha belirgin şekilde gösterdi ve 2021 yılı, kripto paralar için şimdiden unutulmaz bir yıl oldu. Gelen devasa fiyat artışları, sektöre giren yatırımcı sayısındaki beklenmedik artışlar ve çeşitli kuruluşların kripto para hizmetleri vermeye başlaması, bu yönde artan ilgiyi destekleyen unsurlar oldu. Ancak kripto para ilgisi artarken, birçok ülkede de endişeler başladı. Bu nedenle bazı ülkelerde kripto paralara karşı sık sık uyarlar gelmeye başladı.

  FCA Başkanı, Token Üreten Şirketlerin Sürekli Regüle Edilmesi Gerektiğini Söyledi

  Yatırımcıları kripto paralar konusunda uyaran son ülke İngiltere oldu. İngiltere’nin yasal regülatörü olan FCA, daha önce işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’a yönelik kısıtlamalarıyla gündeme gelmişti. Bu kez de FCA Başkanı Charles Randell, kripto paralarla ilgili olarak yatırımcılara uyarıda bulunarak gündeme geldi. Randell, söz konusu uyarısında token çıkaran şirketlerin devamlı olarak denetlenmesi gerektiğini belirtti ve bu uyarısında da Kim Kardashian üzerinden örnek verdi.

  Randell, Token İhraççısı Şirketlere Karşı Uyardı

  Geçtiğimiz hafta, küçük ölçekli kripto para yatırımcılarına yönelik benzer bir uyarı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından gelmişti. Bu kez de Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA) Başkanı Charles Randell benzer uyarılarda bulundu. Uluslararası Cambridge Sempozyumu’nda, ekonomik suçlarla ilgili konuşan Randell, token ihraççısı şirketlerin ve internet sitelerindeki reklam kampanyalarının daha sık denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

  FCA Başkanı Charles Randell’ın, “Kim Kardashian” Örnekli Açıklaması

  Finansal anlamda iyi bir inovasyonu destekleyebileceğini ifade eden Randell, “Bu varlıklar bizim tarafımızdan regüle edilmiyor. Bu token’ları çıkaranların sık sık regüle edildiği bir sistem gereklidir.” dedi. Randell açıklamasının devamında, kripto paraların sosyal medya aracılığıyla sıklıkla gündeme getirilmesine de değindi. Randell bu konuya, Kim Kardashian üzerinden örnek verdi. Randell’ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Bu konu beni Kim Kardashian’a getiriyor. 250 milyonluk Instagram takipçi kitlesine Ethereum Max Topluluğu’na girip bu token’ı almalarını söylemesi, bana göre tarihin en büyük kitle erişimi sağlanan finans reklamı olabilir. Ona bu soru sorulduğunda Instagram kuralları gereği bunun bir reklam olduğunu söyledi. Ancak Ethereum Max’ın, Ethereum ile karıştırılmaması gerektiğini söylemedi.

  O token, kripto para borsalarını dolduran yüzlerce token’dan yalnızca biriydi. Tabii ki ‘bu token bir dolandırıcılıktır’ demiyorum. Ama özellikle sosyal medya ünlüleri düzenli olarak dolandırıcılardan ödeme alıyor.  Spekülasyonlara dayalı biçimde ‘pump ve dump’ hareketleri yapılıyor. Bazılarının, hiç var olmamış token’ların reklamını yaptığını bile gördüm.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle