Kripto Para

BTC yükselirken milyar dolarlık transferler yapıldı!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını açıklamasının ardından yükselişe geçerek 39 bin dolar seviyesini zorlamaya başladı. Ardından her ne kadar fiyatta geri çekilme yaşanmış olsa da bu yükseliş sürecinde devasa miktarlarda BTC transferi yapıldığı tespit edildi.

  ABD Merkez Bankası (Fed), ülkedeki faiz oranını 0 - 0,25 aralığında sabit tutma kararı aldı. Fed’in faiz kararını açıklaması ile birlikte Bitcoin (BTC) fiyatında hızlı bir artış görüldü. Gelen artışlarla birlikte BTC, karar sonrasında bir süredir yaklaşamadığı 39 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Yükseliş sonrası her ne kadar Bitcoin fiyatında geri çekilmeler yaşanmış olsa da yükseliş sürecinde devasa miktarlarda Bitcoin transferi gerçekleştirildiği tespit edildi. Glassnode Alert verilerine göre Fed kararından hemen sonra 3 milyar dolarlık Bitcoin borsalardan taşındı.

  Borsalardan Devasa Boyutlarda Çıkışlar Yaşandı

  Kripto para ve balina hareketlerini takip eden Glassnode Alert verilerine göre Fed kararı sonrası hızla artışa geçen Bitcoin, balinaların odağına girdi. Bu süreçte verilere göre kripto para borsalarına 1,7 milyar dolarlık Bitcoin girişi yaşanırken, 2,9 milyar dolarlık da çıkış yaşandı. Öte yandan Glassnode Alert verilerine göre aynı süreçte balinalar yüksek miktarlarda Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) işlemleri de gerçekleştirdi. Verilere göre bu süreçte borsalara 919,5 milyon dolarlık ETH girerken, 732 milyon dolarlık ETH çıkışı yaşandı. Öte yandan 925,1 milyon dolarlık Tether girişine karşılık 791,8 milyon dolarlık da çıkış kaydedildi.

  Fed’in Sonraki Kararları Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Fed Başkanı Jerome Powell’ın net parasal sıkılaşma sinyalleri vermesi ve Mart ayında faiz artışı mesajlarının gelmesi, Bitcoin fiyatına kısa sürede olumlu yansıdı ve BTC 39 bin dolar seviyesini zorladı. Ancak piyasalarda görülen ek finansal risklerle birlikte Bitcoin, yeniden 36 bin dolar bandına kadar geriledi. Powell’ın Mart ayında faiz artışını işaret etmesi, Fed’in ABD’deki enflasyonla mücadeleleri, uzman ve analistlere göre ilerleyen dönemlerde de kripto para piyasalarında olumsuz tabloların görülmesine yol açabilir.

  Fed Riskten Kaçtı, Riskli Varlıklar Olumsuz Etkilendi

  Uzmanlar Fed kararını genel anlamda “riskten kaçış” olarak yorumladı. Bitcoin’in de bir risk varlığı olarak değerlendiriliyor olması, uzmanlara göre bu nedenle kriptolarda olumsuz tablolara yol açtı. Kripto para piyasalarından büyük çıkışların yapılıyor olması ayı piyasasının bir hakimiyeti olarak değerlendiriyor. Ancak uzmanlar büyük aktörlerin ve kurumsal yatırımcılarının, borsaları indirimli işlemlerde ek miktarlarda kripto biriktirmek için kullanabileceğini belirtiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle