Kalemder

Cardano (ADA) hard fork hazırlığında

  Önde gelen altcoinler arasında yer alan Cardano (ADA), şubat ayında ikici hard forku olan Mary’i harekete geçirecek. Cardano geliştiricileri, bu gelişmeyle birlikte kripto paranın DeFi hedeflerini sağlamlaştıracak…

  Yeni hard fork ile birlikte Cardano ağının DeFi açısından ilgi çekici ve kullanışlı olabileceği konuşuluyor. Kripto para gündeminde yer alan bu haberlere göre düşük işlem ücretleri ve güvenlik gibi konularda Cardano ağının yeni geliştirmeler ile güçleneceği belirtildi. Cardano, şubat ayında gerçekleşecek olan hard fork sonrasında merkeziyetsiz uygulama (dApp) kullanımı için uygun hale gelecek.

  DeFi sektörüne öne çıkmasıyla Project Catalyst’in büyümesinde büyük rol oynayan Cardano topluluğu, bu gelişmenin nasıl sonuçlanacağını merak ediyor. Cardano geliştirici ekibinde yer alan Elliot Hill, hard fork ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu: “Topluluğumuz, Cardano’nun gelişimi için kilit rol üstlenmeyi ve ağın arkasındaki en büyük güç olmayı sürdürecektir.”

  Cardano Ağını Geliştiren Faktörler

  Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin hesaplamada kullanılan ve ölçeklenebilirlik için gerekli olan gas ücretleri, bazı durumlarda yüksek seviyelere çıkabiliyor. Söz konusu problem DeFi uygulamaları açısından daha maliyetli sonuçlar doğuruyor. Bununla birlikte ağ üzerindeki yeni kullanıcıların da ekosisteme dahil olmasını engelleyerek gelişmeyi tıkıyor. 

  Cardano geliştirici ekibinde yer alan Elliot Hill yaptığı açıklamasında bu konunun üzerinde durdu. Hill, Cardano ağında bulunan yerel tokenların ve ürünlerin işlem ücretine tabi olmadıklarını ifade etti. Bu sebeple Cardano ağının maliyet açısından avantajlı olduğunu belirten Hill, buna sebep olarak Cardano’nun akıllı sözleşme gerektirmeden yerel ürünleri kullanmasını gösterdi. 

  Güvenlik Maksimum Seviyeye Ulaşıyor

  Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler pek çok avantaja sahipken, güvenlik açısından birkaç hata riskini de barındırdığı biliniyor. Öte yandan Cardano teknolojisiyle oluşturulan tokenlar için ayrı ayrı kod yazmak gerekmiyor. Elliot Hill, bu durumun görülebilecek insan hatalarını en aza indirdiğine dikkat çekerken şunları söyledi: “Kurumsal şirketler eğer DeFi sektörüne giriş yapmaya başlarsa, akıllı sözleşmelerdense bunların güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmış tokenları tercih edecektir.” Cardano fiyatı bu gelişmelerle birlikte 0.30 doların üzerinde seyrine devam etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle