Kripto Para

AB regülatörünün raporunda kripto paralar ele alındı

  Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), 2021 Finansal İnovasyon raporunda kripto paralara da yer verdi. ESMA’nın “Trendler, Riskler ve Açıklar” başlıklı 110 sayfalık raporunda kripto paraların yeni trend olduğu ancak finansal sürdürülebilirlik için bir tehdit oluşturduğu ifade edildi.

  Kripto para piyasalarının hızla büyümesi ile birlikte, kripto paraların oluşturduğu “tehdide” karşı ilk açıklamalarda bulunanlardan biri Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde olmuştu. Lagarde, geçtiğimiz aylarda yaptığı bazı açıklamalarında, kripto paraların yoğun olarak kara para aklama ve terör finansmanı gibi alanlarda kullanıldığını iddia etmişti. Öte yandan ECB, merkez bankası dijital parası (CBDC) altyapı çalışmalarını da hızlandırmıştı. Kripto paralara Avrupa bölgesindeki yaklaşımın da bu gelişmelerle birlikte nispeten olumsuz olduğu biliniyordu.

  ESMA, “Trendler, Riskler ve Açıklar” Başlıklı Raporunu Yayınladı

  Kripto paralar, Avrupa bölgesinde bu kez Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) 110 sayfa halinde yayınladığı “Trendler, Riskler ve Açıklar” başlıklı raporunda yer edindi. Raporda, büyük oranda kripto paralara ve dağınık defter teknolojisine yer verildi. Söz konusu raporda, kripto paraların finansal yenilikler konusunda bir trend içinde olduğu ancak finansal sürdürülebilirlik açısından bir tehdit oluşturduğu ifade edildi. Raporda bu tehdit için, madencilik maliyetleri ve bunun çevresel etkileri etken olarak gösterildi.

  Raporda Yatırımcılar, Tüm Kripto Varlık Çeşitlerine Karşı Uyarıldı

  Söz konusu raporda ayrıca kripto paraların, kriptolardaki volatilitenin, merkezi olmayan finans (DeFi) ürünlerinin, CBDC’lerin ve stablecoinlerin, tüm varlık sınıfları adına artan bir risk yarattığın da belirtildi. Buradan yola çıkarak, raporda yatırımcılara karşı uyarılar da yapıldı. Söz konusu uyarılarda şu ifadelere yer verildi:

  Kripto varlıklar aşırı derecede volatil hareket ediyor. Ayrıca AB regülasyon çerçevesinin de dışında kalıyorlar. Bu da yatırımcı koruma sorunlarını ortaya çıkarıyor.”

  AB Regülatörleri Yeni Düzenlemeler Hazırlığında

  ESMA’nın yayınladığı rapora göre AB regülatörlerinin yeni bir döneme girme hazırlığında olduğu da görülüyor. Rapora göre regülatörler; kara para aklama ile mücadele kuralları, sanal varlık hizmet sağlayıcıları ve yatırımcılar için vergi bildirim gereksinimleri konusunda yeni düzenlemeler oluşturma hazırlığına başlıyor. Ayrıca raporda, en sert kısıtlamaların da stablecoinler’e geleceği görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle