Kripto Para

Kriptoları baskılayan SEC köşeye sıkıştı! ABD meclis üyelerinden eleştiri

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) uzun bir süredir kripto para sektörünü kısıtlayıcı hamleler yapıyor. Kripto paralara savaş açan kurumun Ripple davasını kaybetmesiyle birlikte bir darbe daha aldığı ortaya çıktı. ABD Temsilciler Meclisi'ndeki iki Cumhuriyetçi üye SEC’in düzenleme yaklaşımını eleştirdi.

  Kripto para sektörüne yönelik düzenlemeler yapması beklenen SEC’in baskılayıcı tutumu sektörde tepki görmeye devam ediyor. Bu süreçte SEC’in hamlelerine bir eleştiri de ABD Temsilciler Meclisi'nden geldi. Meclisteki iki Cumhuriyetçi üye SEC Başkanı Gary Gensler’e gönderdikleri mektupla kurumun kripto para birimlerini düzenleme yaklaşımını eleştirdi.

  SEC’in Kripto Yaklaşımına Sert Eleştiri

  ABD Temsilciler Meclisi üyeleri French Hill ve Dusty Johnson, komisyon başkanı Gary Gensler’a gönderilen mektupta dikkat çeken ifadeler kullandı. Düzenleyicinin eylemlerini kapsamlı bir yasa tasarısı oluşturma çabalarını gölgelemeye ve baltalamaya yönelik olduğunu belirten meclis üyeleri “Kongre, düzenlemelerdeki boşlukları kapatmak için çalışırken SEC, direkt uygulama yoluyla düzenlemeyi seçiyor.” dedi.

  Kongre’nin Düzenleme Çabasını Baltalıyor

  Meclisin kripto paralara makul yollarla düzenleme getirmeye çalıştığı bu dönemde SEC’in olumsuz tutumları daha fazla göze batmaya başladı. French Hill ve Dusty Johnson bu konuya dikkat çektikleri mektupta “Bu yaklaşım uyumluluk ve müşteri koruması ile sonuçlanmıyor. Tam tersi, Ripple'ın SEC ile mücadelesinde görüldüğü gibi karışıklıklara yol açıyor.” ifadelerini kullandı. Meclis üyeleri ayrıca SEC’in bu eylemleri Kongre’nin faaliyetleriyle çakışacak şekilde zamanlamasının düzenleme çabasını açıkça baltaladığını belirtti.

  Milletvekilleri geçtiğimiz yıl FTX borsasının çöküşü ardından agresif düzenleyici adımların atıldığını ve bu yüzden yeni teknoloji girişimcilerinin ABD’de faaliyet göstermekten kaçındığını ima etti. SEC’in kripto para sektörüne açıkça baskı uygulandığının kanıtı şeklinde yorumlanan bu mektupta kurumun davaları yüzünden girişimcilerin ABD dışındaki ülkelere yöneldiği ifade edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle