Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 19 – 25 Mayıs 2021

  Bitcoin ve kripto para piyasasının genelinde görülen sert düzeltme hareketleri popüler altcoin fiyatlarını da uzun zamandır görülmeyen seviyelere çekti. Bir süredir yükseliş trendinde olan ve uzmanların altcoin sezonu olarak adlandırdığı dönemdeki kazançların büyük bir bölümü çok kısa sürede geri verildi.

  Kripto para piyasasında en değerli 10 kripto para birimi içinde yer alan altcoin fiyatlarında 19 ile 25 Mayıs arasında yaşanan değişimleri haftalık özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  19 Mayıs Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı, Çin’den gelen kripto para yasakları ve tedbirleri ile büyük bir düşüş trendine girdi. BTC fiyatındaki düşüş popüler altcoinlerin fiyatını da olumsuz etkiledi ve bütün kripto varlıklarda büyük düşüşler yaşandı. 

  Çin İnternet Finans Derneği, Çin Bankacılık Derneği ile Çin Ödeme ve Clearing Derneği, paylaştıkları ortak bildiride ülkedeki şirketleri kripto para odaklı faaliyetlere karşı uyardı. Söz konusu bildiride kripto paralar için ‘sanal para birimi’ ifadesi kullanıldı. Bunların gerçek birer para birimi olmadığı ve yasal bir karşılığının olmadığı belirtildi.

  Çin merkezli haberlerde finans ve ödeme kuruluşlarının birikim veya tröst hesabı gibi hizmetler sunması da engelleniyor. Çinli yatırımcıların kişisel cüzdanlarında kripto para tutmasına karşı bir kısıtlama bulunmuyor. Bu gelişmeler altcoin piyasasını olumsuz etkiledi. 

  Son dönemde düşüş trendinde yer alan popüler altcoinlerden Binance Coin (BNB) fiyatı yüzde 34 oranında düşerken, Cardano (ADA) fiyatındaki düşüş yüzde 26 seviyesini aştı. Elon Musk tarafından desteklenen popüler altcoin Dogecoin (DOGE) fiyatı ise yüzde 30 oranındaki rekor düşüşü ile dikkat çekti. 

  20 Mayıs Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Avrupa Birliği Parlamentosu üyesi olan Alman siyasetçi Sven Giegold, son açıklamasında kripto para madenciliği için kullanılan enerji miktarına sınırlama getirilmesini istedi. Kripto para madenciliğinin karbon izi, küresel sera gazı emisyonlarını arttırdığı ve Alman ekonomisine zarar verdiği belirtildi.

  Kripto para piyasasında adeta kıyım yaratan Çin’den gelen haberlerin etkisi ile düşen piyasa değerinde 20 Mayıs Perşembe gününde bir miktar toparlanma gözlemlendi. Hızlı geri dönüş yapan kripto para birimleri yatırımcılarının zararının bir miktarını geri almalarını sağladı. BNB, ADA, DOGE ve XRP fiyatındaki hızlı yükseliş takip edildi.

  Ünlü milyarder ve girişimci Mike Novogratz, kripto para piyasasının düşüşüşünü kısa vadeli dalgalanma olarak değerlendirdi. Galaxy Digital CEO’su, genel düşüşün sadece görünen yüzünün Elon Musk olduğunu aktardı. Çin’deki kripto para madenciliği önlemlerinin düşüş üzerinde daha fazla etki yarattığını kaydetti. 

  Cardano’nun arkasındaki teknoloji şirket Input Output, Ethereum ağı ile arasında köprü görevi üstlenecek yeni özelliğini duyurdu. Input Output tarafından yayınlanan gönderiye göre artık ERC-20 tabanlı tokenler direkt olarak Cardano ağında kullanılabilecek. Bu gelişme Cardano fiyatındaki toparlanma sürecini hızlandırdı. 

  21 Mayıs Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Ünlü fon yöneticisi Cathie Wood, kripto para piyasasındaki düzeltmenin yakın gelecekte sektör açısından pek çok olumlu gelişmeye zemin hazırlayacağını ifade etti. Öte yandan Glassnode verileri kripto para piyasasındaki sert düşüşte balinaların çok sayıda kripto para birimini satın almaya devam ettiğini ortaya koydu

  Kripto para ekosistemini, spor ekosistemi ile tanıştıran Chiliz (CHZ), beklenen duyuruyu sonunda paylaştı. CEO Alexandre Dreyfus tarafından canlı yayında, Türkiye koordinatörü Altuğ Öztürk tarafından da T paylaşılan gönderide, Formula 1’in iki takımı ile ortaklık kurulduğu belirtildi.

  21 Mayıs Cuma gününde toparlanma sinyalleri gösteren kripto para birimleri yine değer kaybetti. Cardano fiyatında yüzde 14 oranında düşüş görülürken popüler kripto para birimleri olan BNB, XRP ve DOGE fiyatındaki düşüşler de hız kazandı. Piyasadaki volatilite son günlerde çok yüksek seviyeye ulaştı. 

  22 Mayıs Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Ethereum sonrasında Cardano (ADA) üzerinde çalışıp bunu hayata geçiren Charles Hoskinson, şimdi ise kripto para milyarderi olduğunu itiraf etti. Charles Hoskinson, bir soru cevap etkinliğinde kendisine gelen soruyu bütün içtenliği ile yanıtladı ve milyarder olma macerasını açıkladı.

  Kanada Merkez Bankası, Bitcoin gibi kripto paraların kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesine rağmen oldukça riskli varlıklar olduğunun altını çizdi. BoC tarafından yapılan açıklamada kripto para birimlerinde yaşanan dalgalanmanın spekülasyondan kaynaklanan fiyat oynaklığı sebebi ile aşırı riskli olduğu belirtildi. 

  Ripple’in ilk baş teknoloji sorumlusu McCaleb, Mayıs ayında şu ana kadar soğuk cüzdandan yaklaşık 265 milyon XRP satmak için harekete geçti. XRPscan platformunun paylaştığı rakamlar, Chris Larsen ile birlikte Ripple’ı kuran Jed McCaleb’in son 20 gün içinde ciddi oranda XRP satışı yaptığını ortaya koydu. 

  22 Mayıs Cumartesi gününde piyasa değerine göre en büyük ilk 10 listesi içinde yer alan kripto para birimlerinin fiyatındaki dalgalanma sürdü. BNB, ADA, DOGE ve XRP fiyatındaki kayıpların Cumartesi gününde de devam etmesi, altcoin yatırımcılarını endişelendirdi. Piyasada boğa sezonunun bitip ayı sezonunun geldiğine yönelik tartışmalar yoğunlaşmaya başladı. 

  23 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada elindeki Dogecoin’lerin (DOGE) hiçbirini satmadığını ve satmayı da düşünmediğini belirtti. Bu gelişme DOGE fiyatındaki düşüşü yavaşlattı ve hızlı bir toparlanma sürecine girildiği görüldü. Ancak kripto para piyasasının genelindeki düşüş trendi sebebiyle pozitif görünüme geçemedi.

  Forbes tarafından yapılan araştırma raporuna göre kripto para piyasasındaki sert düşüş hareketleri altcoin projelerinin kurucularının servetini de olumsuz etkiledi. Forbes tarafından yayınlanan verilere göre, birkaç kripto para milyarderinin toplamda 15 milyar dolardan fazla kayıp yaşadıkları vurgulanıyor.

  Ripple ve SEC arasındaki menkul kıymet davasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. SEC, MoU talepleri aracılığıyla yabancı borsalardan ve Ripple’ın denizaşırı iş ortaklarından bilgi almaya devam edebilir. Bu haberler kripto para basınında geniş yankı bulurken XRP yatırımcılarını da endişelendirdi. 

  24 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para birimlerinde toparlanma süreci hız kazandı. Yaptığı başarılı analizleri ile ön plana çıkan on-chain analisti Ki Young Ju, kripto para borsalarındaki son durumu inceledi. Piyasada dibin çok yakın olduğunu vurgulayan uzman isim hızlı yükselişin gelebileceğini kaydetti.

  Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Fitch Ratings’e göre CBDC’ler mevcut finansal sistemi değiştirebilir. Kripto para sektörüne yönelik olumlu haberlerin etkisi ile piyasadaki yükseliş hareketleri hız kazandı. Yeni haftanın ilk gününde popüler altcoin fiyatları adeta uçuşa geçti. 

  Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, son birkaç gün ve ayda tek bir kripto para satışı bile yapmadığını belirtti. Bununla birlikte gelecekte de satış yapma planı olmadığını söyleyen CZ’nin açıklamalarının ardından Binance Coin fiyatı fırladı. BNB fiyatında gün içinde yüzde 31.90 oranında rekor bir yükseliş görüldü.

  Popüler kripto para birimleri arasında ADA fiyatında yüzde 17, XRP fiyatında yüzde 24 ve DOGE fiyatında yüzde 19 oranında artış gerçekleşti. Uzmanlar kripto para balinalarının yüklü miktarda alım yaptıklarını söyleyerek piyasadaki yükseliş hareketlerinin devam edeceğini aktardır

  25 Mayıs Salı Altcoin Borsa Özeti 

  25 Mayıs Salı gününde de kripto para piyasasındaki olumlu hava devam etti. Geride kalan haftada 2 kere ciddi oranda sert düzeltme yaşayan kripto para piyasası, bu sürecin ardından hızlı toparlanarak yükseliş trendinde olduğunu gösterdi. Öte yandan Elon Musk ve Michael Saylor’dan gelen kripto para madenciliği açıklamaları piyasada olumlu karşılandı. 

  JP Morgan Chase, kripto para fiyatlarındaki düşüşün geçen hafta yaşanan hareketliliğe rağmen hala bitmemiş olabileceğini açıkladı. Bankanın hazırladığı raporda, kripto paralardaki düşüşün bittiğini söylemek için henüz çok erken olduğu belirtildi. Bu açıklama yatırımcıların güvenini tazeledi. 

  Cardano akıllı sözleşmelerin piyasaya sürülmesine hazırlanırken, Charles Hoskinson, şirketinin ve tüm ekosistemin tarihteki en yoğun 90 günün eşiğinde olduğunu söylüyor. Bununla birlikte Salı gününde ADA fiyatındaki pozitif görünüm sürdü. Popüler kripto para birimlerinden sadece Dogecoin fiyatında yüzde 5 oranında kayıp yaşanması dikkatlerden kaçmadı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle