Kripto Para

2024’te Ether ETF’i onaylanacak mı? SEC’e bir darbe daha

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 2024 yılında bir spot Ether ETF’i (borsa yatırım fonu) ihraç edilmesine onay verip vermeyeceği merak ediliyor. Ethereum fiyatındaki ralliyi destekleyen başvuru süreciyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), ABD’de onaylanan spot BTC ETF’leri ile birlikte rekor üstüne rekor kırdı. Kripto para sektöründe uzun zamandır beklenen bu fonların bir benzeri Ethereum (ETH) için de çıkarılabilir. Yatırım şirketleri, bu yıl içinde Ether ETF’i ihraç etmek için SEC’e yaptıkları başvurularda baskıyı arttırmaya başladı.

  Dijital varlık yönetim şirketi Grayscale, spot Ether ETF’i çıkarmada kararlılığını sürdürüyor. Daha önceden Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ürünü ile kurumsal yatırımcıların kriptoya giriş yapmasını sağlayan şirket bu sefer Ethereum için kolları sıvadı. Ancak ABD finans regülatörü olan SEC bu konuda olumsuz bir tavır takınıyor.

  SEC’i Köşeye Sıkıştıran Güncelleme Yapıldı

  Grayscale yetkilileri Ethereum Trust (ETHE) adı verilen ürünün New York Borsası Arca üzerinde işlem görmesi için güncelledi. Firma yetkililerinden Craig Salm, dev kripto para yatırım şirketinin revize edilmiş 19b-4 başvurusunu SEC’e iletti. Yapılan başvurunun ne zaman yanıtlanacağı henüz netlik kazanmadı.

  Grayscale ekibi, spot BTC ETF’lerinde olduğu gibi SEC’in Ether ETF’lerine onay vermesi için baskıyı arttırdı. ETHE fonunu başlatmak için istekli oldukları görülen şirketin bu hamlesini ETFStore Başkanı Nate Geraci yorumladı.

  Grayscale Kripto ETF’lerine Öncülük Ediyor

  Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi Grayscale’in SEC’e baskı kurmaya başladığını belirten Geraci şunları söyledi: “Spot Ether ETF’i listelemek için 19b-4 dosyasında değişiklik yaptılar. Yani muhtemel ETF şirketleri açıkça bu konuda havlu atmıyor” Geraci’ye göre eğer SEC baskıya boyun eğip Grayscale’in başvurusunu onaylarsa bu diğer fon şirketlerinin de önünü açan bir hamle olacak.

  Bilindiği üzere Grayscale, GBTC ürününü kapatıp ETF’e çevirmek için başvuru yapmış ancak SEC bu talebi reddetmişti. Daha sonra davalık olan iki kurum arasında mahkeme Grayscale’i haklı bulmuş, bu sürecin sonunda da tüm BTC ETF’lerine onay çıkmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle