Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 4 – 10 Nisan 2022

  Kripto para piyasasında belirsizlik sürerken en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı da yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Piyasadaki risk iştahı son dönemde giderek azaldı ve bu durum BTC başta olmak üzere kripto paralara olumsuz yansıdı. Usta analistler Bitcoin fiyatında düzeltme beklentisini hatırlatırken yatırımcılar da basına yansıyan gelişmeleri yakından takip etti.

  4 – 10 Nisan 2022 tarihleri arasında lider kripto para Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  4 Nisan Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde BTC fiyatındaki belirsizlikler devam etti. Bitcoin grafiğinde son dönemde düşüş sinyalleri gelse de 4 Nisan Pazartesi günü BTC yüzde 0.48 oranında değer kazandı. Bu sayede lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı 46.629 dolarlı seviyelere kadar tırmanmış olmasıyla yatırımcıları sevindirdi. 

  ABD merkezli Laredo Vantage Bank, geleneksel tasarruf programlarından uzaklaşmak için, çalışanlarına Bitcoin tasarruf planı sunmaya başladı. Bitcoin Tasarruf Planı programı, Bitcoin odaklı bir yatırım aracı hizmeti olurken bu, hizmetten yararlanmak isteyen çalışanlar maaşlarının bir kısmını otomatik olarak Bitcoin’e dönüştürebilecek. 

  Kripto para şirketi Terra’nın Luna Foundation Guard’ı (LFG) yaklaşık 230 milyon dolara karşılık gelen 5.040 BTC daha satın aldı. Böylece, vakfın sahip olduğu Bitcoin sayısı 35.767 olurken, bu haber kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  5 Nisan Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Usta analistlerin bir süredir BTC fiyatında düzeltme beklediği biliniyordu. 5 Nisan Salı gününde bu düzeltmenin ilk hareketleri takip edildi. En büyük kripto para BTC gün içinde 47.200 dolarlı seviyelere kadar çıkarken burada kalıcı olamadı. Satış baskısına yenik düşen BTC boğaları kontrolü kaybedince yüzde 2.41 oranında değer kaybı yaşandı. Popüler borsalarda günün kapanışında BTC 45.500 dolardan işlem gördü.

  Dünyanın en büyük Karma Dövüş Sanatları kuruluşu Ultimate Fighting Championship (UFC), dövüşçülere kripto para ödemelerine başlayacağını duyurdu. Dünyaca ünlü dövüşçüler, alınan yeni karar doğrultusunda turnuvalardaki bonusları Bitcoin bonusu olarak alacaklar. 

  Kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Jack Mallers, Bitcoin ödeme platformu Strike hakkında açıklama yaptı. Mallers, şirket müşterilerinin ABD doları biçiminde Bitcoin ödemesi almalarını sağlamak amacıyla Shopify ile entegrasyon yaptığını açıkladı.

  6 Nisan Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC’de sert düzeltme hareketi 6 Nisan Çarşamba günü devam etti. Bitcoin fiyatında yüzde 5.13 oranında kayıp yaşanırken, ayılar baskısını arttırdı. BTC fiyatı böylelikle kritik görülen 43.173 dolarlı seviyelere kadar gerilemiş oldu. 

  Kripto para şirketi Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark, son açıklamasında Taro’yu tanıttı ve bu yeni projenin Bitcoin Blockchain’ine stablecoinler gibi yeni varlıklar ekleyeceğini duyurdu. Böylelikle Bitcoin, Taproot Asset Representation Overlay ya da kısa adıyla Taro isimli yeni Taproot kullanan protokolüyle desteklenecek.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC son olarak NYSE Arca ve Teucrium’un vadeli Bitcoin ETF başvurusunu onayladığını açıkladı. Bu açıklama sektör açısından büyük önem taşırken, aynı zamanda yatırımcıları da heyecanlandırdı. Uzmanlara göre BTC ETF’i büyük ilgi görecek. 

  7 Nisan Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Son 2 günde satışla karşılaşan Bitcoin’de tepki yükselişi geldi. 7 Nisan Perşembe günü BTC fiyatı yüzde 0.64 oranında arttı. Lider kripto para birimi Bitcoin gün içinde 43.859 dolar fiyat seviyesine kadar tırmandı. BTC fiyatındaki belirsizlik devam ederken günün sonunda 43.448 dolarda kapanış yaptı. 

  Yüklü miktarda BTC alımları ile gündeme gelen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor Bitcoin 2022 Konferansında çarpıcı açıklamalar yaptı. Bitcoin boğası Saylor, MicroStrategy’in altın yerine Bitcoin’i (BTC) seçmekten pişmanlık duymadığını söylerken alımların hız kesmeden devam edeceğini müjdeledi. 

  Bitcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Michael Saylor son açıklamasında şunları söyledi: “Bitcoin almak yerine altın almayı seçseydim, muhtemelen 250 milyon dolar civarında altınımız olurdu. Bunun sonucunda da hissedarlarımız 4 veya 5 milyar dolarlık karı kaçırmış olurdu.”

  8 Nisan Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen BTC, 8 Nisan Cuma gününde yine satışla karşılaştı. Basına yansıyan haberlerin etkisiyle Bitcoin fiyatında yüzde 2.70 oranında geri çekilme yaşandı. Lider kripto para birimi bu hareketin ardından 42.275 dolarlı seviyelere düştü. Analistler bu noktalardan destek gelmesi gerektiğini vurguladı. 

  Ünlü analist Peter Brandt, Bitcoin ile ilgili yeni tahminlerinde 10x veya daha fazla yükseliş getirecek bir sonraki Bitcoin boğa piyasasının 2024 yılında yaşanacağını iddia etti. Deneyimli analist “Tarih tekerrür ederse ki bunun olacağına inanmıyorum, bir sonraki boğa aşaması Mayıs 2024’te ateşlenecek.” dedi.

  Sektörün önde gelen isimlerinden Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, FED’in faiz oranlarını arttırmaya yönelik adımlarının azalması durumunda Bitcoin fiyatının “Ay’a gideceğini” söyledi. Novogratz, Miami Bitcoin 2022 konferansında yaptığı konuşması ile toplulukta bir kez daha adından söz ettirmeyi başardı. 

  9 Nisan Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonunda ise BTC fiyatındaki toparlanma sinyali yine devreye girdi ve kademeli yükseliş görüldü. 9 Nisan Cumartesi gününde yüzde 1.16 oranında artan Bitcoin fiyatı 42.767 dolarlı seviyelere tırmandı. Lider kripto para birimi BTC’de yükseliş için umutlanan yatırımcılar basındaki haber akışını yakından takip etti. 

  ProShares, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ülkenin ilk ters (short) Bitcoin ETF’si için başvuruda bulundu. ProShares Short Bitcoin Strategy ETF isimli ters ETF ürünü de onaylanması halinde BTC vadeli işlemler üzerinden işlem görecek.

  Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ve TradeStation Group Başkanı ve Baş Yöneticisi John Bartleman‘ın önderliğinde Miami Bitcoin etkinliği başladı. Onlarca şirkete de ev sahipliği yaptığı etkinlikte önemli isimlerin açıklamaları yakından takip edildi. Nayib Bukele – El Salvador Devlet Başkanı, Peter Thiel – Paypal Kurucu Ortağı, Michael Saylor – MicroStrategy CEO’su, Cynthia Lummis -ABD’li Senatör, Cathie Wood – Ark Invest CEO’su.

  10 Nisan Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki düşüş hareketi devam etti. 10 Nisan Pazar günü BTC fiyatı yüzde 1.47 oranında değer kaybetti. Bitcoin fiyatı böylelikle 42.138 dolarlı seviyelere kadar geriledi. Analistler, düşüş hareketinin hız kazanmaması için destek seviyesinin çalışması gerektiğini hatırlattı. 

  Blockstream CEO’su Adam Back Bitcoin konferansında şunları söyledi: “İnsanlar Bitcoin madenciliği ile ilgili farklı faktörler(enerji) hakkında tartışmayı seviyorlar. Bizde bunu kanıtlamaya karar verdik. Bunun için açık bir göstergemiz olacak ve bu sayede diğer oyuncuların oyuna katılmaları için bilgilenmelerini sağlayacağız.”

  Celsius Büyüme ve Ürün Sorumlusu Tushar Nadkarni, şirketin mevcut rakamlara göre 150.000’den fazla Bitcoin’e (BTC) sahip olduğunu açıkladı. Nadkarni, ayrıca Celsius platformunun kripto para topluluğuna yaklaşık olarak 6.100 Bitcoin’i hediye ettiğini hatırlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle