Kripto Para

2021'de NFT satışında patlama! Koleksiyoncuların hedefi ne?

  Kripto para piyasasında boğa rallisinin yaşanmasıyla birlikte büyük ilgi gören NFT piyasası da rekordan rekora koşuyor. 2021 yılında adeta patlama yaşayan NFT satışları, ikinci çeyrekte yaklaşık 2.5 milyar dolara ulaşmayı başardı…

  Non fungible token (NFT) piyasası, özellikle 2021 yılında bambaşka bir performans ortaya koyuyor. Ethereum blok zincirinde NFT işlemlerini toplayan analiz sitesinin verilerine göre mart ayından bu yana haftalık alıcı sayısında yükseliş görüldü. NFT alıcılarının sayısı, satıcıların sayısını aşarak 10 bin ila 20 bin arasına geldi.

  Bu istatistikler, NFT işlemleri arasında hangilerinin verilere dahil edildiğine göre değişiklik gösterebiliyor. Pek çok blok zincir üzerindeki satışları analiz eden DappRadar, NFT piyasasında toplam hacmi 2021 yılının ilk yarısı itibarıyla 2.5 milyar doların biraz altında gösteriyor. Bir diğer analiz sitesi NonFungible’ye göre bu rakam 1.3 milyar dolarda kaldı.

  NFT Sektöründe 69.3 Milyon Dolarlık Satış

  2021 yılında NFT sektörünün büyümesi inanılmaz boyutlara ulaştı. Kripto para dünyasında beeple lakabıyla tanınan Mike Winkelmann’ın NFT olarak üretilen “Everydays: The First 5000 Days” adlı dijital eserinin jpg versiyonu da NFT yapıldı. Bu satış, Christie’s üzerinden 69.3 milyon dolara gerçekleşti. 

  Öte yandan Sotheby’s müzayede salonunda “CryptoPunk” isimli NFT ise 11.8 milyon dolarlık fiyatı ile sektörde gerçekleşen en pahalı 2. satın alma işlemi oldu. Bu süreçte bazı NFT ürünlerinin piyasasında ciddi gerilemeler olurken bazılarında ise inanılmaz artışlar yaşanıyor. 

  Bored Ape Yacht Club Koleksiyoncuların Hedefinde

  Bünyesinde 10 bin dijital maymun NFT’lerinin olduğu Bored Ape Yacht Club, NFT koleksiyoncularının büyük ilgisini çekmeye devam ediyor. Temmuz ayı itibarıyla ortalama bir NFT satışı 3600 dolar seviyesine ulaştı. 

  Nisan ayında bir maymun NFT’si sadece 215 dolara satılıyordu. Son birkaç ayda NFT dünyasında görülen bu çılgınlık bazı projelere çok fazla değer kazandırdı. Bored Ape Yacht Club koleksiyonunda bulunan toplam satış hacminin de son değer artışı ile 61 milyon dolara yükseldiği belirtildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle