Kripto Para

Yatırım devinden SEC’ye “kripto hizmet” başvurusu!

  Yönetimi altında 402 milyar dolarlık varlık bulunan yatırım devi Neuberger Berman, müşterilerine kripto para hizmetleri sunmak istiyor. Dev şirket, bu hizmet talebi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den sonra çok ciddi fiyat hareketliliklerine sahne oldu. Piyasada görülen bu sert yükselişlerin başlangıcında Bitcoin’in (BTC) 16 Aralık 2020’de 20 bin doları aşıp boğa koşusuna başlaması bulunuyor. BTC’nin sert atağıyla ayaklanan piyasalar, 2021 yılında yoğun şekilde sektöre yeni yatırımcıları da çekti. Sektöre akın akın yeni yatırımcıların gelmesiyle birlikte birçok marka ve işletme de bu alanda bir “fırsat” görmeye başladı. Bununla birlikte birçok kuruluş ve şirket, müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda kripto para odaklı hizmetler sunmaya başladı.

  Şirket Ne Tür Bir Hizmet Sunmak İstiyor?

  Kripto para odaklı hizmet sunan birçok şirket, marka ve işletme bulunuyor. Şimdi ise bunlar arasına adını yazdırmak isteyen dev bir yatırım şirketi bulunuyor. ABD merkezli, yönetimi altında 402 milyar dolarlık varlık bulunan Neuberger Berman şirketi, müşterilerine kripto para hizmetleri vermek istiyor. Dev şirket, söz konusu talebi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir başvuruda bulundu. Şirketin SEC başvurusu onaylanırsa, dev şirket Emtia Stratejisi Fonu’nda kripto vadeli işlemleri hizmeti sunmaya başlayacak.

  Neuberger Berman Yetkilisinin Açıklamaları

  Neuberger Berman’ın yapmış olduğu kripto vadeli işlemler hizmeti başvurusu, onaylandığı takdirde Emtia Strateji Fonu üzerinden gerçekleştirilecek. Söz konusu fon, dolaylı bir yoldan kripto varlık ETF’leri üzerinden Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) vadeli işlem hizmetleri sunmuş olacak. BTC ve ETH vadeli işlemlerini kapsayan bu hizmet başvurusu sonrasında şirket sözcüsü önemli açıklamalarda bulundu. Yetkili sözcü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Neuberger Berman Emtia Stratejisi Fonu’nun yatırım stratejisi hemen yürürlüğe girecek şekilde Bitcoin, Ethereum vadeli işlemleri gibi kripto para birimi türevleri ve yatırımları yoluyla bu sektöre aktif olarak dahil olacak. Bitcoin için trust’lar ve borsada işlem gören fonlardan yatırım seçenekleri sunulacak.”

  SEC Başkanı Gary Gensler’in, bir türev ETF başvurusunun onaylanma şansının, fiziksel BTC tutmak isteyen fonlardan daha çok olduğunun sinyalini vermişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle