Kripto Para

XRP’ye alternatif ürün mü geliyor?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile başı dava derdinde olan Ripple’ın davalı CEO’su Brad Garlinghouse, davayı kaybetmeleri durumunda yeni bir ürün geliştirebileceklerini açıkladı. CEO ayrıca, XRP’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) farklı konumlarda ele alınmasını da eleştirdi.

   SEC, 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açtı. Davada, XRP’nin bir menkul kıymet olduğu, yani alınıp satılamaz bir varlık olduğu gerekçe gösterildi. Geçmişe dönük toplu ve “illegal” XRP satışlarından dolayı şirkete, şirket CEO’su Brad Garlinghouse’a ve şirketin kurucu ortaklarından Chris Larsen’a 1,2 milyar dolarlık dava açıldı. Davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görüldü ancak ilk duruşmadan hiçbir sonuç çıkmadı.

  Dava açıldıktan sonra Coinbase ve Binance US’in de aralarında olduğu birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurmuştu. Öte yandan Ripple ile ortaklığı bulunan bazı şirketler de bu ortaklıklarını sonlandırmış ya da askıya almıştı. Dava ile birlikte dört bir yandan darbe alan Ripple şirketi, dava sürecinde olumlu mesajlar vermeye devam ediyor. 

  Nitekim CEO Garlinghouse, CNN’den Julia Chatterley’e verdiği röportajda bu olumlu mesajlarını ve şirketin güçlü duruşunu yineledi. Garlinghouse, Ripple şirketinin dava sürecinde 20’den fazla şirketle anlaşma sağladığını aktardı.

  CEO Ripple’ın ABD Dışında Büyümeye Devam Ettiğini Aktardı

  SEC tarafından açılan dava sonrasında, ABD merkezli kripto para borsaları davaya konu olan “illegal XRP” satışlarından dolayı suçlu konumunda görülebileceği sinyalleri üzerine XRP işlemlerini durdurmuştu. Haliyle XRP, en büyük yarayı ABD pazarından almış oldu.

  Ancak Garlinghouse, açıklamalarında Ripple’ın ABD pazarı haricinde büyümeye devam ettiğini dile getirdi. CEO, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarında ise ABD’nin regülasyon çalışmalarında diğer ülkelerden geri kaldığını da aktarmıştı.

  Dava Kaybedilirse “XRP’ye Alternatif Ürün” Gelecek

  CEO, SEC – Ripple davasını kaybetmeleri durumunda, XRP kullanımını kısıtlansa bile Ripple’ın müşterilerine hizmet vermeye devam edeceğini aktardı. Garlinghouse her ne kadar davayı kazanacaklarını düşünüyor olsa da olası zıttı durumunda çözümlerinin olduğunu ifade etti. CEO, dava kaybedilirse, XRP’ye alternatif bir ürün ortaya çıkarabileceklerini dile getirdi. Garlinghouse ayrıca, her hizmetlerinde önceliklerinin “müşteri sorununa çözüm bulmak” olduğunu aktardı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle