Kripto Para

VeBitcoin kazançları ve mali kayıtlarında tutarsızlık çıktı

  Yerli kripto para borsalarında yaşanan skandal gelişmelerin kahramanlarından biri olan VeBitcoin soruşturması devam ediyor. VeBitcoin CEO’su İlker Baş tutuklandıktan sonra borsa hakkında yeni detaylar da ortaya çıktı…

  Türkiye’de kripto para sektöründe kriz yaratan gelişmeler, Thodex borsasının erişime kapatılmasıyla gündeme gelmeye başladı. Thodex ile başlayan ve ardı arkası kesilmeyen skandal olaylarda VeBitcoin CEO’su İlker Baş tutuklandıktan sonra yeni detaylar gün yüzüne çıktı.

  CNN Türk’te yer alan habere göre VeBitcoin CEO’su İlker Baş, aylık gelirinin 1 milyon 500 bin TL olduğunu vergi borcunun ise 140 bin TL olduğunu beyan etmişti. Konunun detaylarına göre VeBitcoin borsasının gelir beyanları ile mali kayıtlar arasında büyük bir tutarsızlık olduğu iddia edildi. 

  “Beyan Edilen Rakamlar Birbiriyle Örtüşmüyor”

  Mali Müşavir Hasan Karakaya, VeBitcoin borsasının mali durumunu ve gelirlerini inceledikten sonra şu açıklamada bulundu: “Şirketin aylık kazancı 1,5 milyon TL ise, yıllık 18 milyon TL matrah beyan etmesi gerekir. Bunun da vergisel değeri 3.360.000 TL'dir. Şirket, 2017 yılında yalnızca 4 bin TL kâr beyan etmiş. Bunun da vergisel değeri yaklaşık 880 TL'dir. 2018 yılında 12 bin TL kâr, 2019 yılında ise 250 bin TL civarında zarar beyan etmiş. Beyan edilen rakamlar birbiriyle örtüşmüyor.”

  Öte yandan VeBitcoin borsası yetkilileri, 2018 yılında borsaya düzenlenen siber saldırı nedeniyle o zamanki kur ile 200 milyon TL değerinde Bitcoin (BTC) çalındığını ifade etti. Bu hırsızlığın ardından çalınan miktarın 135 milyon TL kadarının aradan geçen sürede tazmin edildiği belirtildi. Mali Müşavir Hasan Karakaya bu konuya da açıklık getirdi. 

  Mali Kayıtlardaki Tutarsızlık Dikkat Çekti 

  Çalıntı varlık beyanı ile mali kayıtların örtüşmediğini kaydeden Hasan Karakaya, şirketin 135 milyon TL’yi kapatması için ayda 4 milyon TL kazanç elde etmesi gerektiğini vurguladı: “Bu durumda VeBitcoin yıllık kazancı 45 milyon TL’ye denk gelmelidir. Dolayısıyla bu miktarın vergisel değeri yaklaşık 10 milyon TL'dir. Bu nedenle beyanla ile mali rakamlar uyuşmamaktadır.” VeBitcoin borsası hakkındaki soruşturma devam ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle