Kripto Para

Uzman ekip Joe Biden’ı uyardı! Regülasyon şart

  ABD’de Güvenlik ve Teknoloji Enstitüsü tarafından kurulan görev gücü, siber saldırılar ile ilgili bir araştırma yaptı. Uzmanlar maddeler halinde 48 tavsiye çıkardı. Bloomberg haberine göre uzman ekip araştırma raporunu Joe Biden yönetimine sundu ve Biden’ı siber saldırılara karşı harekete geçmeye çağırdı.

  ABD’de kolluk kuvvetlerinden, hükümet bünyesindeki yetkililerden ve siber güvenlik uzmanlarından oluşan, Güvenlik ve Teknoloji Enstitüsü tarafından kurulan görev gücü bir araştırma yaptı. Araştırma konusu ise geçtiğimiz yıla göre 4 kat artış göstermiş olan siber saldıralar idi. Uzman ekip, araştırma sonucunda 48 maddelik tavsiye çıkardı. Bloomberg haberine göre ekip araştırma raporunu Joe Biden yönetimine sundu.

  Fidyeler Kripto Paralarla Tahsil Ediliyor

  Yapılan araştırmada, hackerların seçtikleri kurbanlara saldırarak onların dijital verilerinin tamamını ya da bir kısmını şifreledikleri belirtildi. Raporda ayrıca hackerların saldırdıkları kişilerden dijital verilere tekrar erişim ya da şifreyi açmak için değişken miktarlarda fidye talep ettikleri ifade edildi. Beyaz Saray’da Biden yönetimine sunulan araştırma raporunda, siber saldırganların büyük bölümünün ABD dışındaki ülkelerde bulunduğu belirtildi. Ayrıca raporda fidye ödemelerinin kripto paralarla alındığı vurgulandı.

  Beyaz Saray’a sunulan raporda şu ifadeler yer alıyor:

  “Fidye talebinde bulunan suçluların büyük kısmı, siber suçlarla mücadele edemeyen veya etmek istemeyen ulus devletlerde ikamet ediyor. Fidyeler kripto paralar ile tahsil edildiği için bunları takip etmek daha zor hale geliyor. Bu küresel zorlukla mücadele edilmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması ve hükümetin en yüksek mevkilerinden bu işe destek verilmesi gerekiyor.”

  “Kripto Para İşlem Takibi, Eksik Regülasyonlar Yüzünden Zor”

  Henüz dünyada ABD de dahil olmak üzere pek çok ülkede kripto paralar konusunda tam anlamıyla kapsamlı bir regülasyon sağlanmış durumda değil. Araştırma raporunda uzmanlar, kripto para işlemlerini takip etmenin zor olmasının nedenlerinden birinin de regülasyon konusundaki eksiklikler olduğunu vurguladı.

  Uzmanlar kripto para işlem masalarının, terörü finanse etme ve kara para aklama ile mücadelede gereken KYC prosedürlerinin uygulanması konusunda çağrıda bulundu. Chainalysis Pazar Geliştirme Direktörü Don Spies, bu uygulamalar sayesinde ekiplerin suçluları daha kolay şekilde tespit edebileceklerini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle