Kripto Para

SEC üzerinde baskı artıyor: Kripto paralar SEC’den büyüktür

  ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) Cumhuriyetçi üyelerinden Brian Quintez, Twitter üzerinden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) emtialar üzerinde fazla bir yetkinliğinin olmadığını belirten eleştirel bir paylaşımda bulundu. Quintez’in “emtialar” eleştirisi, kripto varlıkları da kapsıyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu yıl kripto para piyasalarının adeta korkulu rüyası oldu. Özellikle Ripple’a yönelik açtığı davayla ve hiçbir Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) ETF başvurusuna onay vermemesi ile bu yönde ciddi eleştiriler aldı ve almaya da devam ediyor. Öte yandan SEC Başkanı Gary Gensler’in son dönemlerde ısrarla kripto para sektörüne düzenleme getirilmesi gerekliliğini yinelemesi de kripto para topluluklarında şüphe ile karşılanıyor.

  Brian Quintez’in Açıklamaları

  Son dönemlerde SEC, kripto para toplulukları tarafından bu yönde birçok eleştiri ve tepki aldı. Ancak SEC’ye tepki gösterenler arasında sadece kripto para toplulukları yok. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) Cumhuriyetçi komisyon üyelerinden Brian Quintez de SEC’yi eleştirenler safında yer aldı. Twitter üzerinden SEC’ye yönelik eleştirilerini dile getiren Quintez, söz konusu paylaşımında konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Burada herkesin açık ve net olması gerekiyor. SEC’nin emtialar ve onların işlem platformları üzerinde hiçbir otoritesi bulunmuyor. Bu emtiaların buğday, altın, petrol ya da kripto varlıklar olması bu gerçeği değiştirmez.”

  Bilindiği gibi SEC Başkanı Gary Gensler, aslında bu konuya ilişkin olarak son dönemlerde çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Gensler; menkul kıymetlerce desteklenen stablecoin’lerin ve hisse senedi token’larının, menkul kıymet sayılmaları gerektiğini dile getirmişti.

  Quintez Dolaylı Olarak “Kripto Paralar SEC’den Büyük” Dedi

  Brian Quintez’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşım dikkatleri çelmişken, Quintez bir de başka bir paylaşımı retweet ederek dikkat çekti. Quintez, Komisyon hesabından yapılan yorumda da kripto paraların SEC’den büyük olduğunu ima etti. O paylaşımda ise şu ifadelere yer verildi:

  Brian Quintez doğru söylüyor, kripto paralar SEC’den daha büyük. Kongre’nin yatırımcıları ve aynı zamanda dijital ekonominin inovasyonunu koruması için kuralları yazmaya başlaması gerekiyor.”

  Gary Gensler’in sık sık değindiği konular üzerinden CFTC’nin de baskıcı bir tavır sergilemesi, ABD kanadında kripto para alanına düzenleme çalışmalarının yakın zamanda gelebileceğinin sinyallerini veriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle