Kripto Para

Ünlü Youtuber Starbucks elektriği ile BTC üretti!

  Bitcoin Merch CEO’su ve aynı zamanda ünlü bir Youtuber olan Idan Abada’nın yayınladığı TikTok videosu izlenme rekorları kırıyor. Abada, video paylaşımında Bitcoin (BTC) madenciliğinin ne kadar kolay yapılabileceğini göstermek için, dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks’ın sunduğu bedava elektrikten yararlandı.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayında Çin’den, kripto para madencilik faaliyetlerine yönelik gelen yasaklama ve kısıtlama haberlerinin etkisi ile bir çöküş yaşadı. Çin’den gelen baskıcı haberler ile tüm dünyada, kripto para evreninde gündem konusu da kripto para madenciliği oldu. Madencilik faaliyetlerine ilişkin gelen olumsuz haberler, piyasadaki olumsuz havayı da alevlendirince, bu konu ayrı bir noktada ele alınmaya başlamıştı. Ancak Bitcoin Merch CEO’su ve Youtuber Idan Abada, Bitcoin (BTC) madenciliğinin düşünüldüğü kadar zor olmadığını gösterdi.

  Ibad Abada, TikTok üzerinden bu konuyla alakalı olarak hem eleştirel hem de öğretici bir video yayınladı. BTC madencilik işlemlerinin sadece profesyonellerin elinde olduğunu eleştirmek ve herkesin amatör düzeyde BTC madenciliği yapabileceğini göstermek isteyen Abada, ilginç bir yol izledi. Abada’nın TikTok üzerinden yayınladığı video kısa süre içinde 3 milyondan fazla görüntülendi.

  Starbucks Elektriği ile BTC Madenciliği

  Iban Abada, söz konusu videoda kendi yaptığı ve 875 dolara mal ettiği, taşınabilir bir madencilik cihazını kullanıyor. Bununla birlikte Abada, çok bağlantılı bir USB hub bağladığı laptop ile kahve zinciri Starbucks’un sunduğu bedava elektrikten yararlanarak BTC madenciliği yapıyor. Iban Abada, videosunda ayrıca BTC madenciliğinin herkes tarafından ve adil biçimde yapılabileceğini de savunuyor.

  Abada Hangi Ekipmanları Kullanıyor?

  Videosunda kullandığı madencilik cihazının teknik bilgilerini de veren Abada’nın ekipmanları arasında şunlar yer alıyor:

  • 1 Laptop
  • 2 Bitmain yapımı ASIC çipi olan, 10 USB bellekli mini fan

  Bu cihazları kullandığını ifade eden Abada, BTC madenciliğinin düşünüldüğünden daha kolay olduğunu da belirtiyor.

  Yayınladığı videosunda Abada, her ne kadar düşük maliyetler ile küçük çaplı bir BTC madenciliği yaptığını gösteriyor olsa da bu işlemlerin getirisinin oldukça düşük olduğu da biliniyor. Ancak Abada, bunun zaten amatörlere yönelik küçük çaplı bir yöntem olduğunu belirtiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle