Kripto Para

Türkiye kripto para kullanımında dünya dördüncüsü

  Yerel basında da geniş yer bulan Türkiye’deki kripto para kullanım oranları, topluluğun gündemine geldi. Dünya Ekonomik Forumu araştırma sonuçlarına göre Türkiye kripto para kullanımında 4. sırayı aldı…

  Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya göre, nüfusa oranla en fazla kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Ana akım medyada da kendine geniş bir yer edinen bu habere göre Türkiye yüzde 16 oranla dünyada dördüncü sırayı yer aldı. Öte yandan Türkiye’nin bu oranla Avrupa ülkeleri arasında da kripto para kullanımında zirvede yer alması dikkatlerden kaçmadı.

  Basında yer alan bilgilere göre Türkiye’nin yüzde 16’sı kripto para yatırımı yapıyor. Araştırmada esasında Türkiye’deki yatırımcıların yüzde 16’sının kripto para sahibi olduğu açıklandı. Kripto para dünyasının önde gelen analistleri bu açıklamanın detayları inceledi ve Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerini aldığı Statista raporunu yorumladı.

  Statista Global Kripto Para Anketi

  2020 yılında Statista adlı şirket tarafından yapılan bu açıklamada, anketin Türkiye’de kaç kişiye sorulduğu hakkında bilgiler yer almıyor. Şirketin global çapta düzenlediği ankete 74 ülke dahil edildi. Bu ülkeler kapsamlı katılımcılar ve temel katılımcılar olarak ikiye ayrıldıktan sonra ABD, Almanya, Fransa, Kanada gibi ülkeler “Kapsamlı katılımcı” sınıfında yer aldı.

  İspanya, İsveç ve İsviçre gibi ülkelerde bu kripto para anketine 12 bin 600’er kişinin katıldığı görüldü. Türkiye’de ise bu sayı 2 bin 50 oldu çünkü anket tamamen online platformdan düzenlendi ve Türkiye’deki katılımcı grubunun üst yaş sınırı 29 oldu.

  Anket Sonuçları Doğru Mu?

  Kripto para sektöründeki uzmanlara göre Statista şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları bir kez daha mercek altına alınması gerekiyor. Çünkü yerel basında geniş yankı bulan Türkiye’de kripto para kullanım oranı yüzde 16 iddiası mevcut verilere göre gerçeği yansıtmıyor. Statista tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de genç kesimde yer alan 2 bin 50 kişi arasında, kripto para sahipliği oranı yüzde 16 denildiğinde daha doğru sonuçlara ulaşılıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle