Kripto Para

Times Meydanı’ndaki SHIB reklamı sahte çıktı

  Son haftalarda, kripto para piyasalarının en gözde kripto para birimi olmayı başaran Shiba Inu (SHIB), New York’un ünlü Times Meydanı’ndaki dev reklam panolarında görülmüş ve o görüntüler de kısa sürede Twitter’da yayılmıştı. Ancak SHIB topluluklarını heyecanlandıran o görüntülerin sahte olduğu ortaya çıktı.

  Dogecoin’den (DOGE) esinlenerek piyasaya sürülen ve DOGE’un yakaladığı popülariteden payını düşeni fazlasıyla almayı başaran Shiba Inu (SHIb), son haftalarda elde ettiği değer artışlarıyla piyasaların en dikkat çeken kripto para birimlerinden biri oldu. Son 1 aylık süreçte %800’den fazla değer artışı yaşayarak, piyasa değeri bakımından en büyük 9. kripto para birimi olarak Dogecoin’i de geride bırakan SHIB için, projesinin arkasında büyüyen topluluğun destekleri gelmeye de devam ediyor.

  SHIB Tanıtım Görüntüleri Viral Olmuştu

  1 Kasım Pazartesi günü sosyal medyada yayılan bir görüntü kısa sürede viral oldu. Söz konusu görüntülerde, ABD’nin ve hatta dünyanın en çok bilinen turistik yerlerinden biri olan New York Times Meydanı’ndaki devasa reklam panolarında Shiba Inu’nun tanıtımı yer alıyordu. Görüntüler 24 saatten daha kısa sürede Twitter’da yayıldı ancak bu görüntülerin gerçekte olmadığı, dijital olarak o panolara sonradan eklendiği ortaya çıktı.

  Görüntüler Aslında Bir İllüstratörün Eseri

  ABD’li senatör adayı Shannon Bray’ın Twitter paylaşımı, kısa sürelerde binlerce Retweet ve beğeni ile karşılaştı. Ancak o görüntülerin, aslında dijital bir illüstrasyon eseri olduğu ve illüstratörün de belli ücretler karşılığında, Times Meydanı’ndaki reklam panolarına dijital olarak istenen görüntüleri koyabildiği ifade edildi. Yani aslında o görüntüler gerçekte o panolarda yer almadı ve 1 Kasım tarihinde Times Meydanı’ndan geçen yaklaşık 15 milyon kişinin hiçbiri o görüntüleri görmedi.

  SHIB Neden Bu Kadar Yükseldi?

  Dogecoin’den esinlenerek piyasaya sürülen ve daha sonra “Dogecoin Katili” olarak adlandırılan Shiba Inu, her ne kadar o görüntüler sahte olsa da büyük bir popülarite yakalamış durumda. Bunda, geçtiğimiz ay SHIB’in, kripto para alım-satım platformu Robinhood’da listeleneceği söylentilerinin ve SHIB’in, bazı başka kripto para borsalarında listelenmesinin etkisi büyük. Ayrıca birçok yatırımcının aklında, daha önce Dogecoin’in yakaladığı muazzam değer artışlarının örneği hala taze. Bu da SHIB için son dönemlerde itici güç oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle