Kripto Para

Thodex kurucusunun iade duruşmasında beklenmedik karar!

  Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Türkiye’de binlerce kripto para yatırımcısını dolandırarak mağdur eden Thodex borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi ile ilgili yapılacak duruşma ertelendi. Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Özer, Ağustos ayının sonlarında Arnavutluk’ta yakalanmıştı ve Türkiye’ye iadesi bekleniyordu.

  Nisan 2021 döneminde Türkiye’de binlerce yatırımcıyı dolandırarak topladığı paralarla vurgun yapıp Arnavutluk’a kaçan Thodex borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer, geçtiğimiz haftalarda Arnavutluk’ta yakalandı. Yakalanmasının ardından Türkiye’ye iadesi beklenen Özer’in iadesi ile ilgili yeni ve kritik bir gelişme daha yaşandı. Türkiye’ye getirilmesi için işlemleri başlatılan Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iade süreci ile ilgili duruşmasının ertelendiği belirtildi. Söz konusu duruşmanın tarihi de belli oldu.

  Duruşmanın Oturumu Ertelendi

  Thodex borsasının firari kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Interpol tarafından kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmıştı. 30 Ağustos tarihinde Arnavutluk’ta yakalanan Özer için Interpol Daire Başkanlığı da Türkiye’ye iadesi için işlemleri başlatmıştı. Ancak yaşanan gelişmeyle birlikte Özer’in iadesine ilişkin duruşmanın ertelendiği belirtildi. Elbasan Asliye Mahkemesi, Özer’in tutukluluğuna karar vererek, Özer’in Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı. Hakim Elis Dine tarafından yönetilen duruşma sonrasında erteleme kararı alındı. Buna göre duruşmanın diğer oturumu 21 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.

  Hakkında Bir Dava Daha Bulunuyor

  Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre duruşmanın diğer oturumu 21 Ekim’de gerçekleştirilecek. Öte yandan savunma tarafının dosyaları incelemek için süre talep ettiği de belirtilirken, duruşma sonrasında Özer’in Türkiye’ye iade edilmesi bekleniyor. Tüm bunların yanı sıra Faruk Fatih Özer’in, Mayıs ayında Vergi Denetim Kurulu’na istenen belgeleri teslim etmediği ve yıllar önce vergi kaçırmaya başlaması ile ilgili olarak hakkında ikinci “Vergi Usul Kanunu’na muhalefet” suçundan davasının olduğu öğrenildi.

  Thodex Vurgununda Neler Olmuştu?

  Nisan 2021 döneminde Thodex borsasında parası olan kullanıcılar, ilk olarak platformda Dogecoin (DOGE) ile ilgili işlem yapamamaya başlamıştı. Borsadan yapılan açıklamada bakım yapıldığı ve işlemlerin açılacağı bildirilmişti. Ancak bakımın biteceği söylenen tarihte DOGE işlemleri açılmamıştı ve daha sonra borsa tümden kapatılmıştı. Kısa süreler içinde yaşanan bu gelişmelerle birlikte vurgun yapıp Arnavutluk’a kaçan Özer, 30 Ağustos’ta yine Arnavutluk’ta yakalanmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle