Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 15 – 21 Haziran 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında görülen sert düzeltme hareketleri altcoin piyasasını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. En büyük ikinci kripto para olan Ethereum fiyatında, geride kalan haftada sert düzeltmeler yaşandı. Kripto para uzmanlarının dikkat çektiği destek noktalarını da aşağı yönlü kıran ETH, son görünümü ile yatırımcılarını korkuttu.

  15 Haziran ile 21 Haziran tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat değişimlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  15 Haziran Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta başlarında kripto para piyasasındaki belirsizliklerden olumsuz etkilenen Ethereum fiyatında bir miktar geri çekilme yaşandı. Yakın zamanda önemli ağ güncellemelerine hazırlansa da Ethereum fiyatındaki istikrarlı görünüm kendini kanıtlamakta zorlandı. Ethereum fiyatı salı gününde yüzde 1.46 oranında değer kaybederek 2.543 dolar seviyesinden işlem gördü.

  Milyarder girişimci Mark Cuban yayınladığı yazısında, bankaların merkezi olmayan finans (DeFi) ve kripto protokollerinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Ethereum ağının sık kullanıldığı DeFi’nin yükselişi konusunda finans kurumlarının çok geç olmadan harekete geçmelerini istedi. 

  Ethereum ağındaki günlük adres etkinliği, geçen hafta yüzde 11.1 oranında düşüş gördü. Kripto para veri analiz firması Glassnode ekibi, ETH’nin ortalama işlem hacminin bir ayın en düşük seviyesine ulaştığına dikkat çekti. 

  16 Haziran Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, piyasaya yansıyan olumsuz haber akışları sebebiyle ciddi oranda değer kaybetti. Ethereum yatırımcılarının satışları hızlandırması ve piyasada oluşan panik havası ETH fiyatını daha da aşağılara düşürdü. 16 Haziran Çarşamba gününde yüzde 6.94 oranında değer kaybı yaşayan Ethereum fiyatı 2.367 dolara kadar geriledi ve yatırımcısını korkuttu.

  ABD seçimlerinde Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi (NRCC), BitPay platformunu kullanarak herhangi bir kripto para birimi bağışını doğrudan nakde çevireceğini açıkladı. Cumhuriyetçilerin kampanya yetkilileri, seçim sürecinde yapılan kripto para bağışlarını kabul etmeye başlayacaklarını duyururken bunlar arasında Ethereum da yer aldı.

  17 Haziran Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Hızlı gerileme yaşayan Ethereum fiyatı, 17 Haziran Perşembe gününde bir miktar soluklandı. Kripto para yatırımcıları piyasadaki düşüş trendinin daha ne kadar devam edeceğini merak ederken usta analistlerden de önemli açıklamalar geldi. Yükseliş umutlarının tazelendiği günde ETH fiyatı yüzde 0.18 oranında değer kazanarak 2 bin 300 dolar üzerinde tutunmayı sürdürdü. 

  Goldman Sachs’ın Amerikan Yatırım Bankası dün, müşterilerine Ethereum vadeli işlemleri ve opsiyonları sunma sürecinde olduğunu duyurdu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Goldman Sachs dijital varlık başkanı Mathew McDermott, Ethereum yatırım ürünlerine olan talebin artması sebebiyle bu kararı aldıklarını açıkladı. 

  Bitcoin alımlarıyla kripto para sektörünün en ünlü isimlerinden olan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şimdi de Ethereum’a ısınmaya başladı. BTC boğası olarak bilinen Michael Saylor, son açıklamasında Ethereum’un borsaları ve finans kuruluşlarını kaydileştirmeye çalıştırdığına değindi. Bu olumlu gelişmeler ETH fiyatında yaşanan düşüşü bir miktar durdurma konusunda ve pozitif görünümü destekledi. 

  18 Haziran Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın sert düzeltmelerinden bir diğeri de 18 Haziran Cuma gününde yaşandı. BTC başta olmak üzere kripto para piyasasının geneline yansıyan satışlar, lider altcoin Ethereum fiyatını da olumsuz etkiledi. ETH fiyatındaki kayıplar gün içinde yüzde 6 oranına kadar dayandı. Altcoin yatırımcılarında panik yaratan gerileme sonrasın ETH fiyatı 2.229 dolardan günü kapatmasıyla endişe yarattı. 

  Popüler kripto analisti ve influencer Ben Armstrong, Ethereum fiyatının 2021 sonunda 25 bin dolara ve 2025 yılına kadar 85 bin dolara ulaşmasından emin olduğunu açıkladı: “Ancak DeFi (merkezi olmayan finans) yazı tüm hızıyla devam edecek ve Londra EIP-1559 hard forkunun hava ücretlerini eşitlemesi ve ağı hızlandırması bekleniyor.”

  19 Haziran Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para sektörüne yönelik yaptırımların ve regülasyon endişelerinin arttığı bu dönemde tüm dijital varlıklarda olduğu gibi Ethereum fiyatında da önemli kayıplar yaşandı. Dünkü gerilemenin ardından Ethereum fiyatında yüzde 2.81 oranında bir gerileme daha görüldü. Hafta sonlarında kripto para piyasasındaki düşüşler yatırımcıları artık şaşırtmazken, ETH fiyatı 2.166 dolardan fiyatlandı. 

  Weiss Ratings derecelendirme kuruluşunun son raporuna göre Cardano’nun teknolojisi Ethereum’dan daha üstün çıktı. Ethereum ağının sahip olduğu teknoloji rakiplerinin gerisinde kaldı. Bu haberler kripto para piyasasındaki Ethereum fiyatını olumsuz etkilemeye devam etti.

  En büyük altcoin Ethereum’un uzun süredir beklenen Londra hard fork güncellemesinin, yakın zamanda Ethereum testnet’e geleceği duyuruldu. ETH yatırımcılarının da merakla beklediği bu hamle hakkında Ethereum Vakfı’ndan yeni açıklamalar yapıldı. Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, üç test ağı için belirlenen blok yüksekliklerini ifade etti.

  20 Haziran Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Son 2 gündür ciddi değer kaybı yaşayan Ethereum fiyatında bir miktar yukarı yönlü hareket görüldü. Bazı analistler tarafından “Ölü kedi sıçraması” olarak tanımlanan bu değer artışı sonrası ETH fiyatı yüzde 3.55 yükselerek yeniden 2.243 dolar seviyesine tırmandı. Kripto para uzmanları yükseliş hareketinin kalıcı olması için bu seviyelerin korunması gerektiğini vurguladı. 

  Ethereum ağı için büyük önem arz eden Londra hard fork güncellemesi sayesinde ETH işlem ücretlerinde büyük değişimler olması bekleniyor. Uzun süredir merakla beklenen güncelleme, tam nitelikli ana ağ lansmanı için sondan bir önceki adımı simgeliyor. Bu gelişmeler ETH yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  21 Haziran Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatı hafta başında adeta çakıldı. Güne 2.444 dolar fiyatla başlayan en büyük ikinci kripto para birimi, gün içinde 1.868 dolara kadar geriledi. Analistlerin belirttiği 2 bin dolarlık direnci de kıran ve yatırımcısını korkutan Ethereum fiyatında kayıp yüzde 15.72 olarak kayda geçti. ETH piyasasındaki en büyük düzeltmelerden biri olarak görülen bu hareket sonrasında fiyat 1.891 dolara kadar düştü. 

  Kripto para piyasasında Çin’den gelen olumsuz haberlerin yarattığı panik havasının faturası ağır oldu. Çin Merkez Bankası’nın ülkedeki önde gelen bankaları kripto paraların yasaklanması konusundaki toplantıya çağırması basında geniş yankı buldu. Korku endeksinin giderek artmasıyla birlikte kripto para yatırımcılarının satışları da hız kazandı. 

  Deneyimli analist Kaleo, ETH fiyatı beklenen ayı sezonu geldiğinde yüzde 90 gibi inanılmaz bir değer kaybı yaşayacağını söyledi. 2022 ile 2023 yıllarında bu düşüşün yaşanacağını vurgulayan analist, daha sonra yeniden boğa piyasasının başlayacağını kaydetti

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle