Kripto Para

Super Bowl gecesi kripto reklam savaşına dönüştü!

  ABD ulusal futbol ligi NFL’nin şampiyonluk maçı Super Bowl, büyük bir coşkuya ev sahipliği yaptı. Heyecan dolu geceye, kripto para borsalarının reklam mücadeleleri damgasını vurdu. Özellikle Coinbase ile FTX arasındaki rekabet, Super Bowl reklamlarında da kendisini gösterdi. Coinbase, reklam gösterimlerinden sonra yoğun trafik nedeniyle çöküş yaşadı.

  Kripto para piyasalarında 2021 yılı genelinde görülen hızlı büyüme ile birlikte, kripto para odaklı birçok şirket de yeni sponsorluk ve reklam anlaşması yaptı. Çeşitli alanlarda görülen bu anlaşmalar, spor dünyasına da yaygın biçimde yansımaya başladı. Birçok kripto para odaklı şirket, spor alanında kulüplerle sağladığı anlaşmalar ve ortaklıklarla çok daha geniş kitlelere ulaştı. Bunun bir örneği de geçtiğimiz akşam gerçekleşen Super Bowl karşılaşmasında görüldü. ABD’nin en büyük spor organizasyonlarından biri olan Super Bowl, kripto para borsalarının reklam rekabetine dönüştü.

  FTX’in Reklamında Larry David Yer Aldı

  ABD ulusal futbol ligi NFL’nin şampiyonluk maçı olan Super Bowl sırasında, FTX ve Coinbase borsaları arasında kıyasıya bir reklam mücadelesi yaşandı. FTX borsasının reklamında ünlü komedyen Larry David yer aldı. 2,5 dakikalık bu reklam David; tekerleğin bulunuşundan aya inişe, tuvaletten kahveye kadar tüm yenilikçi fikirlere karşı çıkan bir karakteri canlandırdı ve sonunda FTX’e de karşı çıktı. Reklamın sonunda “Larry gibi olma, sıradaki büyük gelişmeyi kaçırma” sloganı yer aldı. FTX’in reklam videosu sadece Twitter’da 1 gecede 2 milyondan fazla izlendi.

  FTX ve Coinbase Arasındaki Reklam Savaşı

  FTX, reklam kampanyalarında ayrıca izleyicilere çeşitli fırsatlar da sundu. Reklamı izleyenler arasından, Twitter’dan bu gönderiyi retweet eden 4 kişiye çekilişle toplamda 7,54 Bitcoin (BTC) hediye edildi. Diğer taraftan Coinbase’in reklamında ise herhangi bir diyalog yoktu ve ekranda sadece siyah ekran üzerindeki bir QR kod yer alıyordu. Bu reklamda ise yeni kullanıcıların her birine 15 Şubat’a kadar 15 ödül vaadi verildi. Ayrıca reklamlarda, mevcut müşterilerden 3 kişiye 3 milyon dolarlık BTC paylaştırılacağı da belirtildi.

  Coinbase Borsası Çöktü

  ABD merkezli en büyük 2 kripto para borsası arasında yaşanan reklam rekabeti, Coinbase’in reklamlardan sonra çöküş yaşamasıyla sonuçlandı. Coinbase borsası, Super Bowl gecesindeki reklamlardan sonra oluşan yoğun kullanıcı trafiği nedeniyle çöktü. Bilgisayar uzmanı ve eski hacker Edward Snowden “Coinbase insanları web sitelerine yönlendirmek için bir Super Bowl reklamına 16 milyon dolar harcıyor ama reklam başladıktan 10 saniye sonra sitenin çökmemesi için 0 dolar harcıyor” sözleri ile Coinbase’i eleştirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle