Stakenet (XSN) Coin nedir? Nasıl alınır?

  Kendini dünyanın ilk TPoS (Trustless Proof of Stake) teknolojisini kullanan, Ledger tarzı offline cüzdanlar üzerinde stake ile pasif gelir kazanmaya imkan veren projesi olarak tanımlayan Stakenet’i ve yerel kripto birimi XSN’yi bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız. Stakenet (XSN) nedir, nasıl alınır, yorumu, fiyatı, avantajları ve dezavantajları neler, sorularına cevaplar arayacağız. 

  Stakenet (XSN) Coin Nedir?

  Stakenet, merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) için açık kaynaklı bir Lightning Network platformudur. Stakanet kullanıcılarına işlem ücretine tabi olmadan anlık ve sınırsız şekilde işlem yapabilmeyi vaat eder. Projenin geliştiricilerine göre, LTC ve BTC’nin yanında, Lightning Swap yapan ilk platform olarak adlandırılır. 

  XSN, yerel kripto para birimi olduğu Stakenet platformu sayesinde ilk TPoS (Trustless Proof of Stake) teknolojisini yoluyla, Ledger tarzı offline cüzdanlar üzerinde stake ile pasif gelir kazanmaya imkan veren kripto para birimidir. 

  Kendi yerel kripto para birimi olan XSN’nin üzerine inşa edilmiş cross-chain hizmetini sağlar. Platformun yerel kripto para birimi olan XSN aynı zamanda Trustless sahiplik kanıtı algoritması ile çalışarak, kullanıcıların ellerinde var olan coini güvenli bir şekilde çevrim içi stake edebilmelerine imkan sağlar. Proje, TPos algoritmasının kullanıldığı ilk Blockchain olarak bilinir. 

  XSN, kripto para borsalarında alım-satım ve takas işlemlerinde yer alabilir, diğer kripto paralar ile değiştirilebilir ve kripto para cüzdanında saklanır. Cüzdanlar arasında transferi hızlı şekilde ve saat kısıtlaması olmaksızın yapılır.

  XSN Yorumu

  XSN, stake işlemleri açısından ele alındığında kullanıcılarına avantaj sağlayan bir kripto para birimidir. Ocak 2020 ve Ocak 2021 tarihleri arasına bakıldığında fiyat açısından 10 kat kazanım sağlamıştır. XSN yılın başında yaşanan gelişmeler ardından bir hafta içinde iki kat değer kazanımına şahit olmuştur. Bu gün ise altcoinler içinde erimeden kalabilmesine ve kendi platformunda kabul edilirlik imajına bağlı olarak kripto para borsalarının listelerinde işlem görüyor.

  2021 senesinin ilk ayında 0.73 dolar düzeyine çıkmıştır. Haziran 2018’de ise 0,88 dolar ile daha yüksek bir seviyede yer almıştı. Uzun soluklu bir ayakta kalışı yakalayan XSN, piyasa değerinde 70 milyon dolar rakamının üstünde yer alıyor. Günlük ticaret hacminde ise 2021 yılı içinde 700 bin dolarlık ölçümleri gündeme taşıdı. 

  XSN Fiyatı Kaç TL?

  XSN fiyatı, son verilere göre Türk Lirası cinsinden XSN fiyatı %stakenet+try% TL'dir. Amerikan Doları cinsinden güncel XSN fiyatı 1 Stakenet %stakenet+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son 24 saatte XSN fiyatı %stakenet+yuzde%. 

  Güncel olarak tablolara yansıyan bu rakam, anlık değişimler ile kripto para piyasasında görüntülenir. Kripto para piyasası fiyat değişimlerinin etkili ve seri biçimde yaşanabildiği, volatilite açısından yüksek bir piyasadır. Bu bakımından tüm kripto para birimlerinin fiyatları değişime tabidir.

  Diğer yandan XSN’nin anlık ve canlı fiyatları kripto para borsaları içinde de değişebilir. Bu durumdan yine o borsa içindeki tüm kripto para birimleri etkilenir. Çünkü her kripto para borsasının likidite oranı farklıdır. Buna bağlı olarak arzın daha yüksek olduğu kripto para borsalarında XSN ve diğer kripto para birimleri daha düşük değerler ile yer alabilirler. Talebin yüksek olduğu borsalarda ise fiyatları daha yüksek olabilir.

  Stakenet (XSN) Nasıl Alınır?

  Stakenet (XSN) almak için Binance gibi bir borsa seçilip, platformda hesap açılmalı, hesabın sanal cüzdanın para yatırılıp, XSN alım emri kripto para borsasında verilmelidir.

  Ulaşılan ana sayfa bölümünden "kayıt ol" sekmesine giriş yapılır. Bu aşama ardından açılan tablo üzerine kimlik ve e-posta bilgileri yazılarak onay verilir.

  Onayın hemen ardından erişim sağlanan yeni sayfadan "para yatırma işlemleri" sekmesine girilerek, hesaba bağlı olan sanal cüzdana, kişisel banka hesabından veya karttan para transferi yapılır. Transfer ardından son sayfa alanından ise "kripto para alım işlemleri" sekmesine girilip, bu bölüm içinde XSN kripto para birimi ve miktarı işaretlenip, alım emri tanımlanır. İşlem sonunda alınan XSN miktarı sanal cüzdana yansır.

  Avantajları Neler?

  XSN avantajları arasında hem yerel kripto para birimi olduğu Stakenet’de stake imkanı sunması hem de kripto para borsalarında alım-satım ve takas için aynı anda kullanılabilmesi yer alır. 

  XSN yerel kripto para birimi olduğu ağda, kullanıcıların sahip olduğu cüzdanlar ile, offline şekilde stake edilir.Bu kapsamda kullanıcı kişi coin’i belirli müddet kitleme sözünü vererek, yeni coin kazançları elde edilir. Bir nevi faiz kazancı modelinden yararlanır. Bu model daha düşük bir risk içinde kripto para kazanmak için avantaj sunar.

  XSN’nin sunduğu diğer bir avantaj ise hızlı işlemdir. Cüzdan arasında transfer edilirken hızlı şekilde gönderilir. Transfer işlemi için her kripto para biriminde olduğu gibi bir mesai saati kısıtlaması veya coğrafi kısıtlama yer almaz. Kişi kendi kripto para cüzdanından dünyanın diğer ucundaki cüzdana kısa süre içinde XSN transferi yapar.

  Cüzdanlarında XSN biriktiren ve onları kitleyen kişiler faiz getirisi elde ederler. Diğer yandan kripto para borsalarında diğer kripto para birimleri ile alım-satım işlemlerine dahil olur. Kripto para borsası sanal cüzdanların veya masaüstü cüzdan tiplerinde de saklanabilirken, cüzdanlar arası transferi hızlı şekilde yapılır. Herhangi bir saat kısıtlaması bulunmaz. Bu yanları ile kullanıcılarına avantajlar sunar.

  XSN’nin cüzdanlarda saklanması ile güvenlik açısından bir avantaj sunar. Tercih edenler kripto para borsası sanal cüzdanında tercih edenler ise internet ile etkileşimi minimum seviyeli masaüstü ve donanım cüzdanlarda XSN saklayabilirler. Bu kapsamda özel şifre altında bakiye miktarını korumaya alırlar.

  Dezavantajları Nelerdir?

  XSN’de her kripto para birimi gibi kötü niyetli yazılım ve virüslere karşı korunması gereken bir kriptografik varlıktır. Dezavantajları arasında, ne kadar sanal cüzdanlarda saklansa da sanal cüzdanın kötü niyetli bir yazılım ile karşılaşması halinde XSN’nin de risk altına girmesi yer alır. Bu yüzden XSN saklanan masaüstü cüzdanların virüs olamayan ve sağlıklı bilgisayarlara indirildiğinden emin olmak gerekir.

  Diğer bir dezavantaj ise her kripto para birimi gibi kripto para piyasasının volatiliteli ortamında işlem görmesine bağlı fiyat değişimleridir. XSN ve diğer kripto para birimleri anlık fiyat değişimlerine şahit olabilirler. Aynı zamanda bir altcoin olarak BTC gibi lider bir kripto para biriminin fiyat dalgalanmalarından etkilenebilir. Bu yüzden yatırımda anlık fiyat takibini yapmak önem taşır.

  Tam bir dezavantaj sayılmasa da BTC ile kısa süreler içinde yüksek kazanç elde etme amacında olan yatırımcı kitlesine daha düşük oranda hitap eden bir altcoin seçeneğidir. BTC fiyat hareketliliği ele alındığında en kısa vadede yüksek getiri şansı ve aynı zamanda risk yükselirken, altcoinler ile orta vadede daha etkili bir getiri elde etme ve yine kısa vadede anlık fiyat takibine bağlı yatırım ile kazanç sağlama imkanları daha ön plandadır. 

  Sonuç

  XSN sunduğu avantajlı özellikleri ile yatırımcıların dikkatini üzerine çekmeye devam ediyor. Özellikle merkezsiz şekilde faiz getirisi sunması, işlemlerin hızlı gerçekleşmesi ile ön plana çıkıyor. Bir yatırım olarak alınmaya değer olsa da Stakenet (XSN), tüm kripto para birimleri gibi kripto para piyasasının dalgalanma hareketleri açıktır. Fiyatları anlık olarak değişebilen XSN çıkış tarihinden bugüne kadar ele alındığında altcoin arasında tutunmayı başararak, fiyat grafiğini yükseltmiştir. Bunun fark edilmesi ardından ise sadece kendi geliştirici platformundaki işlemlere değil, diğer büyük kripto para borsalarında da alım-satım listelerine dahil edilmiştir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle