Kripto Para

Solana saldırısının bilançosu açıklanandan çok daha ağır!

  Ethereum’un (ETH) en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Solana’da (SOL) 2021 yılı birçok teknik sorun ve hack olaylarıyla geçmişti. Solana’da benzer sorunların 2022’de de devam ettiği görülüyor. Gece saatlerinde ağa yine çoklu hack saldırısı gerçekleştirildiği ve milyonlarca dolarlık token’ların cüzdanlardan çalındığı belirtiliyor.

  Solana (SOL) ağı, en büyük akıllı sözleşme platformu olan Ethereum’un (ETH) en büyük rakiplerinden biri olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl popülaritesi artan Solana, bu kapsamda “Ethereum Katili” olarak da adlandırılmaya başlamıştı. Ancak Solana, bu süreçte birçok teknik sorunla ve hack saldırısıyla baş başa kalmıştı. 2021 yılını birçok olumsuz örnekle geride bırakan Solana’da hack saldırılarının 2022 yılında da devam ettiği görülüyor. TSİ 2 Ağustos Salı’yı 3 Ağustos Çarşamba’ya bağlayan gecede Solana’da çoklu hack saldırısı görüldüğü ve milyonlarca dolarlık SOL, SPL ve diğer token’ların çalındığı öğrenildi.

  6-7 Milyon Dolar Deniyordu, 580 Milyon Doları Aştı

  Solana’da görülen yeni ve çoklu hack saldırısı, binlerce cüzdan şifresinin ele geçirilmesine ve kullanıcıların da milyonlarca dolarlık token’larının çalınmasına neden oldu. TSİ gece saatlerinde gerçekleşen olayda saldırganlar 8 binden fazla cüzdanın anahtar kelimelerini ele geçirdi ve saatlerce devam eden saldırıda cüzdanları boşalttı. İlk etapta çalınan token’ların değerinin 6-7 milyon dolar olduğu belirtiliyordu ancak günün ilerleyen saatlerinde bu tutarın 580 milyon doları aştığı belirtildi.

  “Phantom’a Özgü Bir Sorun Olduğuna İnanmıyoruz”

  Solana ekosisteminde gece yaşanan saldırıda kullanıcıların Phantom, Slope ve TrustWallet dahil olmak üzere, sıcak cüzdanlarından fonlarının çekildiği bildirildi. Gelen bilgilerde saldırganların bu cüzdanlardan SOL ve SPL token’ları çaldığı belirtilirken, Phantom tarafından gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Solana ekosisteminde bildirilen güvenlik açığını incelemek için ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda bunun Phantom’a özgü bir sorun olduğuna inanmıyoruz.

  Magic Eden’den Kullanıcılarına “Phantom” Uyarısı

  İlk aşamada bu saldırının çoğunlukla mobil cüzdan kullanıcılarını etkilemiş olabileceği görülüyor ancak henüz bu istismarın tam kaynağı belli değil. Ancak NFT pazaryeri platformu olan Magic Eden, gündeme gelen güvenlik açığı sonrasında kullanıcılarına “Phantom cüzdanlarındaki izinleri iptal etmelerini” tavsiye etti. Diğer taraftan Solana Labs sözcüsü, güvenlik ihlali ile ilgili olayda Solana ağının sorumlu olduğunu gösteren hiçbir kanıtın olmadığını açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle