Kripto Para

SEC davasını kazanan Ripple’dan ilk açıklama! XRP destekçileri coştu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava Ripple’ın zaferiyle sonuçlandı. Kripto paralarda coşku yaratan bu gelişmenin ardından ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase yeniden XRP listelediğini duyurdu. Ripple’dan gelen resmi açıklama toplulukta heyecan yarattı.

  XRP kripto para biriminin arkasındaki şirket olan Ripple uzun süredir devam eden SEC davasını kazandı. Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği dava nihayet sonuçlandı. Buna göre mahkeme, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına ve borsalardaki XRP satışlarının yatırım sözleşmesi teşkil etmediğine hükmetti.

  Hatırlanacağı üzere SEC, takvimler Aralık 2020’yi gösterdiğinde Ripple ve yöneticileri hakkında bu davayı açmıştı. Yaklaşık 2 buçuk yıldır devam eden davada şirketin kayıtsız ve devam eden bir dijital varlık menkul kıymet arzı yoluyla 1.3 milyar doların üzerinde para topladığını iddia etmişti.

  Yılan Hikayesine Dönen SEC Davası Sonuçlandı

  ABD’nin önde gelen düzenleyici kurumu SEC, bu davayla çeşitli kripto para borsalarında listelenen XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyordu. XRP ihraç eden Ripple şirketininse bunu kayıt olmadan veya muaf tutulmadan satarak federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini öne sürmüştü.

  Aradan yıllar geçtikten sonra 13 Temmuz 2023’te, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres’in incelediği davada karar verildi. Yargıç Torres, SEC’in menkul kıymet iddialarını reddetti ve Ripple’ın özet karar talebini kabul etti. Böylelikle mahkemeden XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı sonucu çıktı.

  Ripple XRP Destekçilerine Teşekkür Etti

  Yargıç Torres bir varlığın yatırım sözleşmesi olup olmadığını belirlemek için kullanılan Howey testinin mevcut kriterleri karşılamadığını belirtti. XRP topluluğu ve kripto para yatırımcıları tarafından sevinçle karşılanan gelişmenin ardından Ripple’dan ilk açıklama geldi.

  Ripple resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “XRP bir menkul kıymet değildir. Ripple için bu zafer, tüm sektör için bir kazanç ve ABD’de düzenleyici netliğe doğru bir adımdır. Brad Garlinghouse, Chris Larsen ve Stuart Alderoty’ye liderlikleri ve XRP altcoin Topluluğuna sürekli destekleri için çok teşekkür ederiz.” ifadeleri beğeni topladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle