Kripto Para

John McAfee iade gününde hücresinde ölü bulundu

  Dünyaca ünlü antivirüs yazılımı McAfee’nin kurucusu ve 2017-2018 dönemlerinde kripto para piyasalarına da damgasını vurmuş olan John McAfee, İspanya’da kaldığı hapishanede ölü bulundu. McAfee, bugün ABD’ye teslim edilecekti.

  75 yaşında hayatını kaybeden John McAfee, dünyaca ünlü antivirüs yazılımı McAfee’nin kurucusuydu. ABD’den vergi kaçırmakla suçlanan John McAfee’ye ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da dava açmıştı. SEC bu davada, McAfee’nin para aldığını ibraz etmeden menkul kıymet yatırımı yaptığını öne sürmüştü. Söz konusu dönemde John McAfee’nin, manipülasyon ve yanıltıcı kripto para tavsiyeleri ile 23 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği iddia edilmişti.

  John McAfee Hücresinde Ölü Bulundu

  ABD’den vergi kaçırmakla suçlanan McAfee, Ekim döneminde İstanbul’a gelmek üzere yola çıktığında İspanya’da havalimanında tutuklanmıştı. Barselona’da, ABD’nin talebi ile tutuklanan McAfee bu tutuklamanın siyasi amaçlı olduğunu iddia etmişti. Polis kaynaklarından aktarılan habere göre McAfee, 24 Haziran Perşembe günü Barselona’da kaldığı hapishane hücresinde ölü bulundu. Yapılan açıklamada, ilk bulguların intihara işaret ettiği belirtildi. Ayrıca yetkililer, sağlık ekiplerinin yaptığı hayata döndürme çabalarının da sonuçsuz kaldığını ifade etti.

  John McAfee’nin Son Açıklamaları

  John McAfee, Haziran ayı başındaki duruşmasında kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu iddia etmişti. Ancak İspanyol Savcı Carlos Bautista bu iddiayı reddetti ve McAfee’yi “vergi kaçakçısı” olarak nitelendirdi. Ekim 2020’de tutuklanan McAfee bugün ABD’ye iade edilecekti. McAfee, yaptığı son açıklamalarında yetkililerin, kendisinin hala kripto para sakladığını düşündüklerini söylemişti. Ancak McAfee, hiçbir şeyi kalmadığını da dile getirmişti.

  Konuya ilişkin olarak John McAfee, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

  “Keşke saklasaydım ama çoğu McAfee ekibinin içinde dağıldı gitti. Bana inanmanıza gerek yok, oradan kalan varlıklarımı yetkililer alıkoydu. Arkadaşlarım korktuğu için benimle görüşmüyor. Elimde hiçbir şey kalmadı ama hiç pişman da değilim.”

  John McAfee’nin Nişanlısı 1 Ay Önce Yetkililere Seslenmişti

  McAfee’nin ölümünden yaklaşık bir ay önce nişanlısı Janice çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Janice, 2017-2018 dönemindeki paylaşımları ile John McAfee’nin kripto para piyasasını etkilediğini ancak Elon Musk’ın McAfee’den daha çok etkilediğini söylemişti. Janice, Elon Musk’ın yargılanmasını değil, nişanlısı John McAfee’nin de yargılanmamasını talep etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle