Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 6 Ekim 2023

  Bitcoin (BTC) ve altcoin piyasasında satış baskısı hız kazandı. ABD ve makroekonomik veriler kripto paraları baskılamaya devam ediyor.

  5 Ekim 2023 Cuma günü Bitcoin ve altcoin piyasasında yaşanan en sıcak gelişmeleri gün sonu özetimizde bulabilirsiniz.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Piyasaların merakla beklediği ABD eylül ayı tarım dışı istihdam verisi beklentilerin (170 bin) çok üzerinde 336 bin olarak gerçekleşti. Açıklamanın ardından BTC ve ABD borsalarında satış yönlü hareketler hızlandı.

  Dev borsa Binance destekli kripto para cüzdanı Trust Wallet'ın tokenı TWT hızlı yükselişiyle dikkat çekti. Son 2 günde yüzde 20’nin üzerinde değer kazanan TWT, diğer altcoinlerdeki düşüşten pozitif ayrışmasıyla yatırımcısını sevindirdi.

  Kripto para analisti Michael van de Poppe, BTC’nin 30 bin dolar direncini aşmaya hazır olduğunu ancak öncesinde bir miktar geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Ünlü analist BTC’nin 26 bin 700 dolardan destek bulup yükselişe geçmesini bekliyor.

  BTC’nin 10 bin dolara düşebileceğini söyleyen Nicholas Merten, bunun çılgınca olduğunu kabul etmekle birlikte gerçeklik payının olduğunu hatırlattı. Likidite hayattır diyen Merten, “Para basıldığı zaman Bitcoin’in değeri artıyor evet, ancak tersi durumda da aşağı gidiyor ve gitmeli de…” dedi.

  Özbekistan yeni kripto para madencilik kurallarını resmen açıkladı. Buna göre madencilik sadece güneş enerjisi ile yapılacak ve şirket, faaliyetlerini adresini kaydettirdiği bir yerde yapmak zorunda olacak.

  ETH ağındaki gidişatın hayal kırıklığı olduğunu belirten JPMorgan analistleri ağın merkezi hale geldiğini söyledi: “Yükseltmeler yüzünden toplam staking getirisi düştü. Topluluğun büyük kısmı, merkezi likit staking platformlarından uzaklaştı ve Lido gibi staking alanlarını tercih etti.”

  CCData raporuna göre Binance’in spot piyasasındaki toplam pazar payı yine azaldı. Ağustos ayında yüzde 38,5 sonrası eylül ayında yüzde 34,3’e geriledi. Aynı dönemde ABD merkezli Coinbase pazar payı yüzde 9 arttı.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  ABD’den gelen veriler kripto para piyasası üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. BTC’deki düşüş eğilimiyle birlikte kripto paralardaki olumsuz görünüm sürüyor. Güncel piyasada BTC %bitcoin+usd% dolardan, altcoinler ise şu fiyatlardan işlem görüyor:

  • ETH - %ethereum+usd% dolar
  • XRP - %ripple+usd% dolar
  • ADA - %cardano+usd% dolar
  • SOL - %solana+usd% dolar
  • LTC - %litecoin+usd% dolar

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle