Kripto Para

Kurumsal yatırımcı kripto piyasasına ne kadar güveniyor?

  Mevcut veriler kripto para piyasasının henüz kurumsal yatırımcıların tam olarak güvenini kazanamadığını ortaya koyuyor. Kripto para yatırım ürünlerinin haftalık hacmi son ayların en düşük seviyesine geriledi…

  Kripto para veri analiz firmalarının yapmış olduğu Dijital Varlık Fonları Haftalık Akış raporuna göre 5-9 Temmuz tarihleri arasında 1.58 milyar dolar değerinde varlık el değiştirdi. Kurumsal kripto para yatırımcılarının yaptıkları bu işlemler, 2020 yılının Ekim ayından beri görülen en düşük seviyelerde olmasıyla dikkat çekti.

  Sadece bir hafta içinde kripto para yatırım ürünleri 4 milyon dolar değerinde sermaye kaybetti. Analizlere göre Bitcoin (BTC) ile ilişkili yatırım ürünlerinden de son 1 haftada 7 milyon dolar çekildi. Bu veriler kripto para piyasasında kurumsal yatırımcıların piyasanın geneline bakış açılarını da ortaya koydu. 

  Kurumsal Yatırımcılar Bu Durumdan Rahatız

  Avrupa merkezli BTC ürünlerine aktarılan sermayenin artması, bazı yatırımcıların 2021 ayı piyasasının en kötü döneminin geride kaldığına inandığını gösterdi. Öte yandan geçen haftaki verilere göre Ethereum (ETH) yatırım ürünleri de 800 bin dolar yatırım aldı. Geçen hafta kripto para piyasasının genelinde yaşanan kısa süreli iyileşme de yeterli olmadı. 

  Bu iyileşme sırasında BTC ve ETH ürünlerine 63 milyon dolar aktarılmasının ardından kurumsal yatırımcıların hala kararsızlık yaşadıkları görüldü. Kurumsal BTC ürünleri, geride kalan tam 9 haftanın 8’inde sermaye kaybı yaşadı. Yatırımcıların Ethereum ürünlerinden de vazgeçmeye başlamaları, Ether yatırım ürünlerinin toplam sermaye kaybını 64,3 milyon dolara çıkardı. 

  Çoklu Varlık Ürünlerine Yatırımlar Arttı

  Coinshares araştırmaları sonucu kripto para topluluğuna aktarılan bu verilerde, çoklu varlık ürünlerine 1.2 milyon dolar yatırım yapıldığı belirtildi. Kurumsal firmaların çoklu varlık ürünlerine yıl başından bu yana yapmış olduğu yatırım miktarı ise 362 milyon dolara çıkarak dikkat çekici seviyeye ulaştı. Öte yandan popüler altcoinler Cardano ürünlerine 600 bin dolar yatırım yapılırken, son 7 günde Binance Coin ürünlerine yapılan yatırım 400 bin dolarda kaldı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle