Kripto Para

Güney Kore altcoin çılgınlığına karşı harekete geçti

  Güney Kore Bankalar Federasyonu (KFB), üye bankalardan acil bir talepte bulundu. KFB, ülkedeki kripto para borsalarının altcoin alım-satım hacmindeki artıştan dolayı harekete geçti. KFB bankalardan, çalıştıkları kripto para borsalarındaki altcoinler ile ilgili detaylı bir denetim yapmalarını istedi.

  Kripto para piyasalarında son haftalarda altcoin rallisi yaşandığı görülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Nisan ayı ortalarında düşüş eğilimine girdi. Ardından Bitcoin her ne kadar toparlanma işaretleri gösterse de hala sahneyi altcoinlere bıraktığı görülüyor. Bitcoin piyasa hakimiyetindeki düşüş de bunu kanıtlar nitelikte. Bitcoin’den sahneyi devralan altcoinler, yatırımcılarını son haftalarda bir hayli mutlu etti ve etmeye de devam ediyor. Özellikle Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) bu altcoin rallisinde başı çeken kripto paralar olarak tüm dikkatleri çekiyor.

  Kripto para piyasalarında görülen altcoin rallisi yatırımcıların yüzünü güldürüyor olabilir ancak bu durum Güney Kore’de bir endişe başlatmış durumda. Güney Kore Bankalar Federasyonu (KFB), Güney Kore’deki kripto para borsalarının altcoin alım-satım hacimlerinde yaşanan artış ile harekete geçti. The Korea Heralde tarafından verilen habere göre KFB, bankalardan çalıştıkları kripto para borsalarındaki altcoinler ile ilgili detaylı bir denetleme yapmalarını istedi.

  Kripto Para Borsaları ile Çalışan Bankalar “Potansiyel Risk Bölgesinde”

  KFB tarafından yapılan açıklamada, bazı altcoinlerin patlama yaşadığı kripto para borsalarında hizmet veren bankaların “potansiyel risk bölgesine girdiği” bildirildi. The Kore Heralde haberine göre bir KFB üst düzey yetkilisi konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Önerilen kriterlerden biri dijital varlıkların güvenliğidir. Bu da kripto para borsalarındaki kripto paraların sayısıyla ölçülebilir. Bir borsa ne kadar çok kripto para ile ilgilenirse, o kadar çok risk alıyor demektir.”

  Yatırımcılar Bunu Bir Gözetim Hamlesi Olarak Yorumluyor

  Güney Kore’de de son dönemlerde yatırımcıların ilgisi Bitcoin’den altcoinlere kaymaya başladı. Bu geçişler, Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşler ile birlikte geldi. Güney Kore’nin en büyük kripto para borsaları olan Bithumb, Upbit ve Coinone’da 150’den fazla altcoin listeleniyor. KFB’nin önerisi de BTC alım satım oranlarının piyasada %5’ten daha az paya sahip olduğu verilerinden kaynaklanıyor. Güney Kore’de yatırımcılar, bunu “hükümetin yatırımcıları gözetim altında tutmak istemesi” olarak yorumluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle