Kripto Para

Rus oligarklarla bağlantılı olabilecek cüzdan tespit edildi!

  Blockchain analiz şirketi Elliptic, “Rus oligarklar ile bağlantılı olabilecek” bir dijital cüzdanın bilgilerini ABD’li yetkililer ile paylaştığını açıkladı. Elliptic’in kurucusu Tom Robinson, söz konusu “şüpheli” cüzdanda milyonlarca dolarlık kripto para olduğunu söyledi.

  Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlaması ile birlikte başta ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere birçok ülke Rusya’ya karşı yaptırım kararı aldı. Ekonomik ve siyasi alanlarda alınan bu yaptırım kararları günden güne artmaya devam ederken, ABD’de yakın tarihlerde kripto para borsalarının ve şirketlerin, şüpheli işlemleri yetkililere bildirmeleri için talimat verilmişti. Gelen yaptırımlar ve talimatlar sonrasında Blockchain analiz şirketi Elliptic, “Rus oligarklar ile bağlantılı olabilecek” bir dijital cüzdanın bilgilerini ABD’li yetkililer ile paylaştığını açıkladı.

  Bir Dijital Cüzdan “Şüpheli” Olarak Tespit Edildi

  Hatırlanacağı üzere dünyanın çeşitli yerlerinde Rus zenginlerine karşı çeşitli yaptırımlar uygulanmıştı ve birçok Rus oligarkın malvarlığına, bulundukları ülkelerde el konulmuştu. Bunun son örneklerinden biri de İngiltere’de gerçekleşmiş ve İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich’in lüks yatlarına ve gayrimenkullerine el konulmuştu. Rus zenginlere yönelik yaptırımlar devam ederken, Elliptic şirketi de bir dijital cüzdanının “şüpheli” bulunması üzerine cüzdan bilgilerini yetkililerle paylaştı.

  Rus Rublesi ile İşlem Yapan Platformlarda İşlem Hacmi Arttı

  Müşterileri arasında çeşitli devlet kurumları ve bazı kripto para borsalarının da bulunduğu Blockchain analiz şirketi Elliptic, daha önce kullanıcılarına Rus rublesi ile kripto para işlemi yapma olanağı tanıyan 400’den fazla dijital varlık hizmet sağlayıcısını tespit etmişti. Elde edilen bilgilere göre bu platformlar üzerinde, geçtiğimiz hafta Rus rublesindeki sert değer kaybı sonrasında kripto para işlemleri de yaklaşık 3 kat artış göstermişti. Bu kez dijital bir cüzdanı bildiren Elliptic’in kurucusu Tom Robinson, konuya ilişkin olarak bir röportaj verdi.

  “Kripto Varlıklar Sihirli Değnekler Değildir”

  Robinson söz konusu röportajında, kripto paraların yaptırımları delmek için kullanılabileceğini ancak burada asıl önemli olanın, işlemlerin boyutu olduğunu ifade etti. Robinson açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Elliptic olarak Rusya ile bağlantılı olan ve suç işlediği tahmin edilen 15 milyon adres belirledik. Kripto paralar yaptırımları delmek için kullanılabilir ama burada sorulması gereken soru, bunun hangi ölçeklerde yapıldığıdır. Kripto paralar yüksek derecede takip edilebilir varlıklardır. Yaptırımların belli oranlarda delinmesi, oligarkların tüm varlıklarını kriptolara yatırım, onları yaptırım delmede kullandıkları anlamına gelmez. Kripto paralar bu işlemlerde kullanılabilir ancak bu varlıklar birer sihirli değnek değildir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle