Kripto Para

Ukraynalı bir çiftçi, OpenSea’de tank satıyor!

  Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş, kripto para piyasalarını da hareketlendirdi. Ukrayna’ya kripto para yardımları gitmeye devam ederken, Ukraynalı bir çiftçi ele geçirdiği Rus tanklarını NFT olarak satışa çıkarmaya başladı. Çiftçi, NFT’yi alanlara tank parçalarını fiziki olarak da gönderiyor.

  Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal harekatı sonrasında dünyadan Ukrayna’ya on milyonlarca dolarlık kripto para yardımı gönderildi. Öte yandan Rusya’ya karşı ise savaş sırasında birçok yaptırım kararı alındı. Savaş bölgesi konumunda olan ve savaş sırasında kripto paralarla destekler bulan Ukrayna’da bir çiftçi, Rus askerlerinin terk ettiği tankları OpenSea üzerinde NFT (non fungible token) olarak satışa çıkarmaya başladı. 400 Ethereum’a (ETH) kadar satılan tank NFT’lerini alanlar, tankların fiziksel parçalarına da sahip olabilecek.

  Ukraynalı Çiftçi 3 Tankı Satışa Koydu

  Rus askeri birliklerine ait olan bazı tanklar, savaşın başlamasından yaklaşık bir hafta sonra çeşitli teknik arızalarla ve yakıt problemleri ile karşılaşmaya başlamıştı. Bu nedenle de askerler bu tankları terk edip gitmişti. Ukrayna’nın Olyshivka kasabasındaki Ukraynalı bir çiftçi, ele geçirdiği bu tankları NFT olarak OpenSea pazaryerinde satmaya başladı. Toplamda modellerine göre 3 tankı satışa koyan çiftçi, bu parçalar için 250, 300 ve 400 ETH talep ediyor. NFT’leri alan kişilerin fiziksel parçalara da sahip olacağı belirtilirken, satış sonrası nakliye masraflarının da alıcıya ait olacağı belirtildi.

  Henüz Hiçbir Tank NFT’si Satılmadı

  Ukraynalı çiftçi, satışa koyduğu tank NFT’lerinin içine bir de tankların tam konumunu veren koordinat bilgilerini de gizledi. Bu bilgiler sadece NFT sahipleri tarafından görülebilecek. Ancak savaşta terk edilmiş olan bu tanklara, Ukrayna ordusunun da el koyma ihtimali bulunuyor. Uzman isimler, tank NFT’lerine şu ana kadar hiç teklif gelmemiş olmasının nedenleri arasında bu riskin olabileceğini ifade ediyor. Bir diğer yandan tankların nakliye zorluğunun da satışları engelliyor olabileceği belirtiliyor. Zira bu tankların bütün olarak nakliyeleri ancak gemilerle ya da trenlerle yapılabilir.

  “Para Tarım Alanında Harcanacak”

  Tankları OpenSea’de satışa koyan kişinin gerçekten Ukraynalı bir çiftçi olup olmadığı bilinmiyor. OpenSea hesabında bir fotoğraf olsa da bu kişinin anonim bir satıcı olabileceği de düşünülüyor. Ancak satışı yapan çiftçi, gelecek olan paralarla tarım ekipmanları alacağını belirtiyor. Çiftçinin konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Tankların ele geçirilmesinde etik dışı hiçbir olay yaşanmamıştır, tanklar terk edilmiştir. Ele geçirme sırasında hiçbir yaralanma vakası da olmamıştır. Kazançların tamamı doğrudan tarımsal çalışmaların başlamasına yönelik kullanılacaktır. Pahalı tarım ekipmanları zarar gördüğü için arazilerimizde ekin yetiştiremiyoruz. Para bu alanda harcanacaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle