Kripto Para

Kriptolara vergi var, NFT’lere yok! Tarih açıklandı

  Kripto para sektörüne karşı yaptırım adımları atmaya devam eden Güney Kore’de bu yöndeki adımlar hız kazandı. Güney Kore Maliye Bakanı, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kripto para işlemlerinden sağlanan gelirlerin vergilendirileceğini, NFT’lere ise henüz vergi getirilmeyeceğini açıkladı.

  Hızla büyüyen kripto para sektörüne karşı tavırlarını şekillendiren ülkeler arasında yer alan Güney Kore, son dönemlerde özellikle de sektöre karşı attığı yaptırım adımlarıyla ön plana çıktı. Birçok kripto para borsasını düzenlemelere tabi tutan Güney Kore’de, kripto para sektörüne yönelik atılan adımlara bu kez de vergilendirme çalışmaları eklendi. Güney Kore Maliye Bakanı, 1 Ocak 2022’den itibaren kripto para işlemlerinden sağlanan gelirlerin vergilendirileceğini açıkladı. Bakanın açıklamalarına göre NFT’lere ise henüz bir vergilendirme uygulanmayacak.

  Kripto Para Kazançlarına Vergi Geliyor

  Güney Kore Ulusal Meclisi’nin 6 Ekim Çarşamba günü yıllık incelemesinde konuşan Ekonomi ve Maliye Bakanı Hong Nam-ki, yeni yıldan itibaren kripto para kazançlarının vergilendirilmeye başlayacağını duyurdu. Nam-ki, NFT’lerin vergilendirilmesine ilişkin gelen soruya karşılık, NFT’lerin sanal varlıklar olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmaması konusunda çalışmaların hala devam ettiğini ifade etti. Bakan, şimdilik NFT’lerin gelir vergisi kanununda sanal varlık olarak değerlendirilmediğini ifade etti.

  NFT’ler İçin Vergi Adımı Atılacak Mı?

  Ekonomi ve Maliye Bakanı Hong Nam-ki’nin, NFT’lere vergi uygulanmayacağını açıklamasının ardından, bakana bu yöndeki soruyu yönelten Ulusal Meclisi Strateji ve Finans Komitesi üyesi milletvekili Yoo Gyeong-joon da konuya ilişkin fikirlerini dile getirdi. Gyeong-joon, dijital varlıkların artık yaratıcı sanatlar alanında yoğun ve belirgin bir şekilde kullanıldığını ifade etti. 1 Ocak 2022’den itibaren Güney Kore’de kripto para kazançlarından vergi alınacak. Ancak NFT’lere ilişkin olası bir vergilendirme adımının, yılın ilerleyen dönemlerinde atılması bekleniyor.

  Bakan Hong Nam-ki Yatırımcıları Uyardı

  Bakan Hong Nam-ki, yaptığı açıklamalarında ayrıca bir de yatırımcıları uyardı. Bakan, kripto para birimlerinin “maddi olmayan varlıklar” olduğunu vurguladı ve bu varlıkları etiketlemenin bir “yanlış anlama” olduğunu ifade etti. Nam-ki, dijital token alım-satımlarının yeni yasadışı kaynak yaratma ve dolandırıcılık yöntemlerine eğilimli olduklarını, yatırımcıların da bu nedenle yatırım kararı verirken dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle