Kripto Para

Ripple’ın baş belası fikir değiştirdi, Ripple CEO’sundan yanıt geldi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 22 Aralık 2020’de Ripple’a yönelik dava açtı ve bu dava hala devam ediyor. O dönem SEC’nin başında bulunan Jay Clayton, yakın tarihte kripto para ve sistemin arkasındaki teknolojiye ilişkin bir makale yayınlandı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bu makaleye “İronik ama hiç olmamasından iyi” yorumunu yaptı.

  Ripple 2013 yılında kuruldu ve o tarihten bu yana XRP satışları gerçekleştiriyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple’ın bu satışlarının suç olduğunu iddia ederek şirkete ve Ripple’ın iki üst düzey yöneticisine dava açtı. Dava o tarihten bu yana devam ediyor. Ripple kanadı, davayı açan eski SEC başkanı Jay Clayton’ın “kötü niyetli” olduğunu düşünüyor. Bu nedenle Clayton, özellikle XRP toplulukları için “sevilmeyen kişi” konumunda bulunuyor.

  Clayton davayı açtıktan sonra iddialara göre politik nedenlerle görev süresi dolmadan önce istifa etti. Clayton SEC başkanlık görevinden sonra özel sektöre geçerek, Akademik ve Düzenleyici Danışma Konseyi’nin bünyesindeki One River Dijital Varlık Yönetimi’nde göreve başladı. Eski SEC başkanı burada şirkete kripto paralar konusunda danışmanlık yapacak ve tavsiyeler verecek.

  Clayton Makalesinde Nelere Yer Verdi?

  Jay Clayton’ın “Kripto Düzenlemeye İhtiyaç Var Ancak Yeni Kurallara İhtiyaç Yok” başlıklı makalesi Wall Street Journal’de yayınlandı. Makalede, kripto para sektörüne daha fazla düzenleme getirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca Clayton’ın bu makalede kripto paraları ve arkasındaki teknolojiyi “finans hizmetleri sektöründeki devam eden dijital devrimin bir parçası” olarak değerlendirdiği görülüyor. Makalede Clayton düzenleyiciler ve varlık sınıfları ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Ulusal ve uluslararası otoriteler tarafından düzenlenen analizler bir düzenleyici boşluğu doğurursa bu boşluk doldurulmadır. Ancak düzenleyici rejimi yeniden icat etme ihtiyacı olduğu varsayılırsa, buna başlamamalıyız.”

  Ripple CEO’sunun Açıklamaları

  Clayton’ın makalesinin ardından Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Twitter üzerinden bu açıklamalara bir yanıt verdi. CEO, makaleyi “ironik” bulduğunu ancak buna rağmen Clayton’ın kripto sektörü hakkındaki görüşlerini değiştirmesini kutladığını belirtti. Garlinghouse’un konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

  “Jay Clayton, kripto için düzenleyici netlik eksikliği olduğunu ve olmadığını ve bunun ABD’de inovasyonu engellediğini söyleyen sesler korosuna katılıyor. (Kesinlikle ironik ancak geç olması hiç olmamasından iyidir!”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle