Kripto Para

Ripple CEO’su SEC davasındaki gelişmelerden çok memnun

  Ripple ve SEC arasındaki dava süreci devam ederken, XRP fiyatını etkileyebilecek gelişmeler yaşanıyor. Son olarak Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bu davada şu ana kadar atılan adımlardan çok memnun olduğunu dile getirdi…

  Fox Business kanalında bir programa konuk olan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından şirketi ve kendisi hakkında açılan 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası hakkında görüşlerini aktardı. Garlinghouse, 2020 yılı Aralık ayından veri devam ettikleri yasal mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. 

  SEC tarafından yapılan bazı açıklamalar hakkında kendisine sorulan soruları yanıtlayan yönetici, davanın XRP yatırımcılarına ve XRP kripto para birimine yarattığı zararları vurguladı. ABD’deki bazı devlet kurumlarının SEC’den farklı olarak XRP’yi menkul kıymet görmediğine dikkat çeken Ripple CEO’sunun açıklamaları kripto para yatırımcılarını tarafından takip edildi.

  “SEC Davasındaki İlerlemeden Çok Memnunum”

  Brad Garlinghouse, son dönemde SEC davasında öne çıkan gelişmeleri yorumlarken “Davada şu ana kadar kat ettiğimiz yoldan çok memnunum.” ifadelerini kullandı. XRP aynı zamanda Hazine Bakanlığı’na göre “para birimi” olarak görülüyor. Bunun yanı sıra Japonya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde de XRP’nin menkul kıymet olmadığı şeklinde çok sayıda açıklama yapılmıştı.

  Bu gelişmelerin akabinde Ripple ve SEC davası yetkili ismi Hakim Sarah Netburn açıklamaları da kripto para basınında geniş yankı bulmuştu. Davanın hakimi, geçtiğimiz aylarda Güney New York Bölge Mahkemesinde görülen duruşmada XRP hakkında bir para birimi gibi değere sahip olabileceğini söylemişti. Bu gelişmeler XRP fiyatını da yeniden yukarı yönlü hareketinde destekledi.

  “Savunmaya Devam Edeceğiz”

  Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen davada Ripple son olarak Bitcoin’in ve Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığını ne şekilde değerlendirildiğini öğrenmek istedi. Bunun için SEC’in geçmişte tuttuğu kayıtların incelenmesini mahkemeden talep eden Ripple avukatları duruşmada avantajı eline geçirdi. 

  SEC avukatları ise bu durumu Ripple’ın kurumu taciz etmek için yapılan bir girişim olarak savundu. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse yaptığı açıklamalarında şu açıklamalarda bulundu: “Ripple gibi küçük bir şirketin, SEC’ye karşı verdiği mücadelenin taciz olarak tanımlanmasını güç buluyorum. Bu davayı Jay Clayton açtı. Biz, kendimizi savunmaya devam edeceğiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle