Kripto Para

Hintli teknoloji devinden milletvekillerine kripto para çağrısı

  Hindistan merkezli teknoloji devinin başkanı Nandan Nilekani, kripto para sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çok uluslu teknoloji firmasının yöneticisi, ülkedeki milletvekillerinden vatandaşların kripto varlıkları üzerinde yatırım yapmalarına izin vermelerini istedi…

  Hindistan’ın 1.7 trilyon dolarlık kripto para sektöründen yatırım çekmeye çalışması gerektiğini düşünen başkan Nandan Nilekani, bu doğrultuda harekete geçti. Hindistan merkezli çok uluslu teknoloji firmasının başkanı, Hintli milletvekillerine de çağrıda bulundu. Nandan Nilekani, vatandaşların kripto para birimlerine yatırım yapmaları için milletvekillerinin izin vermesi gerektiğini söyledi

  Hint çok uluslu bir bilgi teknolojisi firması olan Infosys’in kurucu ortağı ve başkanı olan Nilekani, kripto para sektörüne olumlu bakış açısına sahip olmasıyla tanınıyor. Ülkedeki yasa koyucuları ve düzenleyicileri, kripto para birimlerini ve sektörünü benimsemeye davet eden Nilekani, aynı zamanda mevcut teknolojinin geliştirilmesini istedi.

  “Hindistan Kriptodaki Fırsatları Değerlendirmeli”

  Kripto para basınına konuşan ünlü yönetici, yasaklayıcı düzenlemelerin Hindistan için önemli fırsatların kaçırılmasına neden olabileceği konusunda yetkililere bazı uyarılarda bulundu. Kripto para sektörüne karşı daha serbest bir yaklaşım sayesinde ülkenin 1.7 trilyon dolarlık dijital varlık piyasasına girmesi gerektiğini ifade etti. 

  Kripto para piyasasında yatırımcı ve traderların Hindistan’ın sermayesine yatırım yapmalarının sağlanması gerektiğini kaydeden Nandan Nilekani’nin açıklamaları büyük ilgi gördü. Teknoloji patronu, kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılamayacak kadar değişken yapıda olduğunu da ifade etti. 

  Hindistan’da Kripto Para Sektörü

  Hindistan Merkez Bankası’nın Birleşik Ödemeler Arayüzü altyapısının gerçek zamanlı ödemeler için üstün altyapı sunduğuna inandığını ifade eden Nilekani şunları söyledi: “Tıpkı varlıklarınızın bir kısmı altın veya gayrimenkulde olduğu gibi, bazı varlıklarınız da kriptoda olabilir. Depolanmış bir değer olarak kriptonun bir rolü olduğunu düşünüyorum ama kesinlikle işlemsel anlamda değil.”

  2009’daki Aadhaar biyometrik kimlik programı da dahil olmak üzere dijital teknolojilere ilişkin politikalarda çok sayıda görev alan başkan Nilekani’nin açıklamaları büyük ilgi gördü. Aralık 2016’da, Hindistan’daki insanların dijital ödemeleri nasıl daha fazla kullanabileceklerini araştırmak için bir komiteye katıldı. Nandan Nikekani son olarak 2019’da dijital ödemelerle ilgili bir merkez bankası komitesine başkanlık etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle