Pyth Network (PYTH) Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Solana blok zincirine bağlı kripto para projelerinden Pyth Network (PYTH) yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Özellikle son dönemde Solana tabanlı projelerin popülerliği, yatırımcılara yeni kazanç fırsatları sunuyor. Büyük potansiyel taşıyan projelerden Pyth Network (PYTH) nedir, nasıl alınır, avantajları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Pyth Network (PYTH) Coin Nedir?

  Pyth Network, fiyat verilerini doğrudan borsalardan, piyasa yapıcılardan ve ticaret firmalarından toplayan yeni bir oracle çözümüdür. Özellikle yüksek volatilite veya düşük likidite dönemlerinde piyasa fiyatları ve belirsizliklere ilişkin daha incelikli bir görünüm sunarak güvenli bir veri akışı sağlar.

  Pyth, Web3 ve daha geniş kripto para birimi endüstrisindeki çeşitli blok zincirlerine, protokollere ve projelere hizmet veren bir oracle ağıdır. Oracle'lar, blok zincirlerinin ve protokollerin zincir dışında var olan verilere erişmesi için bir yol sağlar.

  Pyth Network (PYTH) Projesi ve Whitepaper

  Pyth Network üç aşamalı çalışma prensibine sahiptir. İlk olarak yayıncılar fiyatlandırma bilgilerini Pyth'in oracle programına gönderir. Ardından Pyth'in oracle programı, tek bir toplam fiyat ve güven aralığı oluşturmak için yayıncıların verilerini birleştirir. Son olarak tüketiciler Oracle programının ürettiği fiyat bilgilerini okurlar. Pyth Network (PYTH) projesinin Whitepaper’ı ve detayları hakkında kapsamlı bilgileri bu linke tıklayarak https://docs.pyth.network/price-feeds/how-pyth-works inceleyebilirsiniz.

  Pyth Network (PYTH) Coin kurucuları kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Pyth Network geliştiricisi Duoro Labs'ın CEO'su ve Pyth Data Association'ın yöneticisi Michael Cahill’dir. Geleneksel oracle sistemleri, blockchain üzerindeki gelişmiş finansal hizmetler için gerekli olan ultra düşük gecikme süreli, kurumsal kalitede piyasa verilerini sağlama konusunda yetersiz kaldı. Bu boşluk 2020 yılında Pyth Network projesinin doğuşuna yol açtı. Pyth Network merkeziyetsiz bir ekosistemi benimsediği için herhangi bir ülkeye ait değildir.

  Pyth Network (PYTH) Kullanım Alanları Nelerdir?

  Pyth Network sisteminde, Solana Fiyat Akışları Solana protokolleri tarafından kullanılabilir. Bu durumda oracle programının kendisi Solana üzerinde çalıştığı için ortaya çıkan fiyatlar herhangi bir ek çalışma gerektirmeden anında tüketicilerin kullanımına sunulur. Pythnet Fiyat Akışları 12'den fazla blockchainde mevcuttur. Pythnet üzerinde oluşturulan fiyatlar, bu blok zincirler üzerindeki tüketicilere ulaşmak için zincirler arası aktarılır.

  Pyth Network (PYTH) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Pyth Network bazı özellikleriyle sektördeki rakiplerinden farklılaşmaktadır. Bunların en önemlisi Solana ve Solana dışı zincirler de dahil olmak üzere birden fazla blockchain ekosistemine entegre olmasıdır. Pyth Network bu sayede, çok yönlülüğünü ve geniş uygulanabilirliğini ortaya koyarak farklılaşır. Ayrıca Pyth Network, 50'den fazla blockchain'e kripto, hisse senetleri, döviz ve emtialar için gerçek zamanlı piyasa verileri sunar. Jane Street, CBOE, Binance, OKX ve Bybit dahil olmak üzere 95'ten fazla büyük piyasa katılımcısı ağa veri katkıda bulunur.

  Pyth Network (PYTH) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Tüm kripto paralarda olduğu gibi Pyth Network (PYTH) projesine yatırım yapmadan önce artı ve eksi yönlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Uzmanlar Pyth Network (PYTH) projesinin avantajlı ve dezavantajlı olduğu kriterleri şu şekilde sıralamaktadır:

  Avantajları:

  • Pyth Fiyat Akışları, kripto para birimleri, hisse senetleri ve daha fazlası gibi çeşitli varlık sınıflarında her 400 milisaniyede bir güncellenen 350'den fazla düşük gecikmeli fiyat akışı sunar.
  • Kullanıcılar, abonelik olmadan veya satış ekipleriyle etkileşime geçilmeden verilere anında erişim sağlayabilir.
  • Pyth, sistemin doğruluğunu ve sağlamlığını geliştirmek amacıyla her ürün için birden fazla veri yayıncısına sahiptir.
  • Pyth Network 3 yatırımcı tarafından finanse edilmektedir.Tagus Capital ve GBV Capital en yeni yatırımcılardır.
  • Pyth, Pyth Benchmarks ile gerçek zamanlı güncellemelerin ötesine geçerek, kullanıcıların Pyth Price Feeds'ten geçmiş fiyat arşivini sorgulamasını sağlar.
  • Standart yaklaşımı sayesinde hesaplamalara, uzlaşma ve değerleme süreçlerine tutarlılık getirir.
  • Pyth'in oracle programı hem Solana ana ağında hem de Pythnet'te aynı anda çalışır.
  • Önde gelen yatırım şirketlerinin ve Binance borsasının desteğini almıştır.

  Dezavantajları:

  • PYTH token diğer kripto paralar gibi yüksek volatilitesi nedeniyle riskli bir yatırım tercihidir.
  • Pyth Network projesinin bağlantılı olduğu blok zincirlerinde veya borsalarda yaşanan sorunlar PYTH fiyatını olumsuz etkileyebilir.
  • Donanım cüzdanlarda tutulmayan PYTH tokenlerin borsalara yapılan siber saldırılarla çalınma riski taşıdığı unutulmamalıdır.

  Pyth Network (PYTH) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Altcoin yatırımcılarının radarına takılan Pyth Network (PYTH) pek çok merkezi ve merkezi olmayan borsada (DEX) listelenmektedir. Bu kripto para birimine yatırım yapmak istiyorsanız listelenen borsalardan birinde hesap açmanız yeterlidir. Genel olarak Pyth Network (PYTH) listeleyen kripto para borsaları şunlardır:

  • Binance
  • OKX
  • HTX
  • Gate.io
  • KuCoin
  • BingX
  • Bybit
  • Kraken
  • XT.com
  • Phemex
  • MEXC
  • CoinEx

  Pyth Network (PYTH) Coin Piyasa Bilgileri

  Pyth Network (PYTH) projesinin en güncel piyasa bilgilerine CoinMarketCap platformu üzerinden bakabilirsiniz. Son raporlara göre Pyth Network (PYTH) piyasa değeri 1,352,361,814 dolar civarındadır. Toplam arzı 9,999,989,212 PYTH olan tokenin şu an dolaşımdaki arzı 1,499,989,212 PYTH’dir. Seyreltilmiş piyasa değeri ise 9,000,671,571 dolar seviyesindedir.

  Solana blok zincirini kullanan projelerden biri olan Pyth Network (PYTH), son dönemde bu ekosistemin popülerliğinden faydalanmıştır. Trend kripto paralar arasında adı geçen Pyth Network (PYTH) geleceği ile ilgili uzman yorumlarına bu yazımızdan göz atabilirsiniz. Pyth Network (PYTH) fiyat tahmin raporlarını göz önünde bulundurduktan sonra yatırım stratejinizi oluşturabilirsiniz.

  Pyth Network (PYTH) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Pyth Network (PYTH) satın almak için, bu kripto para birimini listeleyen borsalardan birinde ücretsiz hesap açmanız yeterlidir. Daha önce hiç kripto para yatırımı yapmadıysanız şu adımları uygulayarak Pyth Network (PYTH) satın alabilirsiniz:

  • 1. Adım: Binance, Gate.io, DigiFinex ve BingX gibi PYTH coin listeleyen kripto para borsalarından birine giriş yapın.
  • 2. Adım: Ücretsiz hesap açtıktan sonra KYC doğrulaması yaparak hesabınızı aktifleştirin.
  • 3. Adım: Hesabınıza para transferi yaparak PYTH paritelerinden birinde varlık edinin.
  • 4. Adım: Hesabınızda kripto para alım satım menüsü üzerinden PYTH tokeni seçerek alım emri girin.
  • 5. Adım: Bakiyenize göre satın aldığınız PYTH tokenleri dilerseniz farklı bir borsaya veya soğuk cüzdana çekerek yatırımınızı güvence altına alabilirsiniz.

  Özet Olarak

  Pyth Network, dünya çapındaki büyük borsalar ve piyasa yapıcı firmalar (CBOE, Binance, OKX, Bybit) dahil olmak üzere 90'dan fazla birinci taraf yayıncıdan finansal piyasa verilerini sağlayan ve verileri 40'a dağıtan yenilikçi, merkezi olmayan bir oracle'dır. Piyasa katılımcılarının başkalarının kullanması için fiyat bilgilerini zincir üzerinde yayınlamasına olanak tanıyan bir protokol olan Pyth Network yerel kripto para birimi PYTH token’dir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle