Kripto Para

Piyasalardaki belirsizlikler Bitcoin’i törpülüyor!

  Kripto para piyasalarındaki karmaşa sürüyor. Düşen enflasyon ve FED’in faiz artışını askıya alacağına yönelik artan beklentiye karşın Bitcoin önderliğinde düşüş sürüyor.

  Kripto para piyasaları zorlu bir haftayı daha sonlandırmaya hazırlanıyor. Banka iflasları, düşen enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizi artıramayacağına yönelik neredeyse kesin bir inanışa karşın düşen Bitcoin (BTC) ve altcoin fiyatları, belirsizliğin soğuk etkisini sektörün tamamında hissettiriyor.

  Belirsizlikler Etkisini Göstermeye Başladı

  Soğuyan enflasyona rağmen kripto para piyasalarında fiyatların düşmesi, sektörün içinde olduğu durumu özetlemek için yeterli. 50 baz puan faiz artıracağı beklenen FED’in 25 baz puan bile artırıp artırmayacağına yönelik oluşan yeni beklenti, BTC fiyatında kendisini gösterdi.

  Lider kripto para birimi yeni günde yüzde 1,32 değer kaybı ile 24 bin 419 dolardan fiyatlanıyor. Ethereum (ETH) fiyatı ise yüzde 3,16 gerileme ile bin 650 dolar seviyelerinde seyrederken, BNB 312,80 dolardan işlem görüyor.

  Banka İflasları Sektörü Tedirgin Ediyor

  Geçtiğimiz hafta ABD’de üç banka iflas etti. Kripto odaklı çalışan Silvergate, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank nedeniyle yeni bir bankacılık krizinin kapının eşiğinde olduğu düşünülüyor. Her ne kadar 2008 mali krizi ile benzer bir sürecin mümkün olmadığı söylenilse de Credit Suisse’nin de zor durumda olması yeni bir krizin an meselesi olduğunun düşünülmesine yol açıyor.

  Öte yandan FED’in faiz kararına yönelik çeşitli fikir ayrılıkları da gündemde. Piyasa 50 baz puanın rafa kalktığından neredeyse emin fakat şimdi de 25 baz puan ile ilgili ekonomistler ikiye ayrılmış durumda. Kimileri 25 baz puan faiz artışı beklese de faiz artışının rafa kalktığını da söyleyenlerin sayısı hatırı sayılır düzeyde

  BTC Düşecek Mi?

  Bitcoin ise 26 bin dolardan ret yemesi ardından 24 bin dolar düzeylerinde seyrediyor. Olumlu TÜFE ve ÜFE verilerine karşın BTC düşüş eğilimi gösterse de bazı ekonomistler FED’in faizleri düşüreceğini düşünüyor. Böyle bir senaryo enflasyonu yükseltebilir ve BTC gibi sınırlı bir varlığın fiyatlarını yeniden yukarı çekebilir. Kapıdaki muhtemel krizin sonuçları ne olur bilinmez ama Bitcoin’de düğüm FED kararı ile çözüleceğe benziyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle