Kripto Para

Bitcoin ağında flaş gelişme: 14 yıldır ilk kez oluyor!

  Glassnode tarafından paylaşılan veriler, Bitcoin ağında yeni kırılan bir rekoru gözler önüne serdi. Ordinals isimli NFT’lerin piyasaya sürülmesi ile birlikte sıfır olmayan Bitcoin adreslerinin sayısı 44 milyon adetle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

  Kripto analiz platformu Glassnode, piyasada yaşanan düşüşe rağmen Bitcoin (BTC) ağında kırılan yeni bir rekoru ortaya çıkardı. Ordinals isimli Bitcion misli olmayan token’lerin (NFT’lerin) piyasaya sürülmesi ile birlikte Bitcoin adreslerinin sayısı, sıfır olmayan cüzdanlarda 44 milyon adetle tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı.

  “14 Yıldır İlk Kez Oluyor”

  Glassnode, 13 Şubat tarihli yayımladığı yeni bir raporda yaşanan flaş gelişmeyi, “14 yıldır ilk kez oluyor” ifadeleri ile duyurdu. BTC’nin 14 yıllık tarihinde ilk kez ağ etkinliğinin bir kısmının eşler arası parasal Bitcoin transferleri dışındaki bir amaç için kullanıldığını söyleyen raporda, “Bu, Bitcoin tarihinde yeni ve benzersiz an, bir yeniliğin parasal amaçlar için klasik bir madnei para hacmi transferi olmadan ağ etkinliğini oluşturduğu an” ifadeleri dikkat çekti.

  Ordinals NFT’lerin sürülmesi ile başlayan dalgalanmayı grafikle ortaya koyan Glassnode, “Son zamanlarda Bitcoin ağ kullanımında kısa vadeli bir artışa katkıda bulunduğunu ve bunun da ağa sıfır olmayan BTC bakiyesiyle birçok yeni aktif kullanıcı getirdi. Bu etkinliğin birincil kaynağı, büyük bir madeni para hacmi yükü taşımak yerine daha büyük bir veri yükü ve yeni aktif kullanıcılar taşıyan Ordinals’tan kaynaklanıyor.” söyleyerek konuya açıklık getirdi.

  “İşlem Ücretlerinde Önemli Bir Artışa Yol Açmadı”

  Glassnode tarafından Ordinals kaynaklı yaşanan ağ aktivite artışı gözler önüne serilirken, genellikle bu denli büyük ilginin yol açacağı ücret artışı ilk akla gelen detay oluyor. Glassnode ise bu durumu, “Ücret piyasasında yukarı yönlü baskı yaratan blok alanı talebi için rekabet ediliyor. Ancak bu, Bitcoin işlem ücretlerinde önemli bir artışa yol açmadı.” İfadeleri ile açıklığa kavuşturdu.

  Kripto Para Piyasalarında Son Durum

  Kripto para piyasalarında bugün satış ağırlıklı bir gün sürüyor. BTC’nin 21 bin 810 dolardan işlem gördüğü yeni günde son 24 saatte yüzde 1,20 gerileyen Ethereum (ETH) bin 580 dolardan işlem görüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle