Kripto Para

OCC’nin başına kripto eleştirmeni gelebilir! Kim bu adam?

  ABD’de, ülkenin en önemli regülasyon kurumlarından biri olan Para Denetleme Ofisi (OCC) başkanlığına, Bloomberg’in haberine göre kripto para eleştirileriyle bilinen Saule Omarova’nın getirilebileceği belirtildi. Cornell Üniversitesi’nde profesör olan Omarova, kripto paralara yönelik sert eleştirileriyle tanınıyor.

  Son dönemlerde ABD’de, kripto paralara karşı olan olumsuz tavrın daha da arttığı görülüyor. Politika yapıcılardan gelen açıklamalar ve ABD Menkul Kıymetler ve Merkez Bankası (SEC) Başkanı Gary Gensler’in, kripto para piyasalarının daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğu açıklamaları, bu tavrı ortaya koyuyor. Kripto paralara karşı, nispeten olumsuz tarafta kalan ABD’de, bu tavrı besleyecek bir hamlenin daha yolda olduğu iddia edildi. Bloomberg haberine göre ABD’nin en önemli regülasyon kurumlarından biri olan Para Denetleme Ofisi’nin (OCC) başına Saule Omarova getirilecek.

  Omarova, Kripto Paraları Sert Eleştirmişti

  Bloomberg’de yer alan habere göre ABD Başkanı Joe Biden, OCC’nin başına Saule Omarova’yı getirmeyi düşünüyor. Cornell Üniversitesi’nde profesör olan Omarova, daha önce yaptığı açıklamalarında kripto paralara karşı sert eleştiriler dile getirmişti. Omarova, söz konusu açıklamalarında hem bankacılık sektörü ile ilgili hem de bu alanın “işlevsiz olan sisteminden yararlandığını” iddia ettiği kripto para sektörü ile ilgili sert açıklamalarda bulunmuştu. Omarova’nın adının OCC ile anılması, haliyle kripto para piyasalarında endişe yarattı.

  Omarova’nın Bankacılık Sektörüne İlişkin Görüşü

  Habere göre Saule Omarova’nın adı OCC başkanlığı için Cuma ya da Cumartesi günü açıklanabilir. Omarova, son yıllarda sektördeki mevcut bankacılık yapısını ve kripto para sektörünü eleştirmeleriyle biliniyor. Ünlü isim, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), özel bankalar yerine tüketici bankacılığı hizmetleri sağlamasını savunuyor. Kripto paralara şüpheyle yaklaşan Omarova, buna rağmen bir dönem açıklamasında Bitcoin (BTC) özelinde olumlu sözler de dile getirmişti.

  Bitcoin İçin “Büyüleyici” Demişti

  Şu anda Cornell Üniversitesi’nde hukuk profesörü olarak görev yapan Omarova, 2019 yılında yazdığı bir makalede, Bitcoin’in yolculuğu hakkında “büyüleyici” tanımını kullanmıştı. Omarova ayrıca söz konusu makalesinde Bitcoin’in, “Fintech teknolojisinin nasıl olabileceğinin canlı bir örneği” olduğunu da ifade etmişti. Ancak kripto para sektöründe, sektör yorumcuları Omarova’nın, Brian Brooks’a göre daha sert bir yönetim anlayışını benimseyebileceğini ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle