Kripto Para

NFT platformu kurucusuna saldırı! 1 milyon dolar çalındı

  Kripto para piyasalarının sakin bir evreye girmesi ile birlikte azalan dolandırıcılık vakaları yeniden boy göstermeye başladı. Bu kez dolandırıcıların hedefinde bir NFT (non-fungible-token) video oyun kurucusu vardı. Dolandırıcıların saldırısında 1 milyon dolar çalındı.

  Kripto para piyasalarının 2021 yılında hızlı bir şekilde büyümesi ile birlikte dünyanın hemen hemen her yerinde birçok yatırımcı da çok ciddi kazançlar elde etti. Halihazırda piyasada bulunan yatırımcılara, yaşanan değer artışları yeni yatırımcıların da eklenmesini sağladı. Ancak bu değer artışları sadece potansiyel yatırımcıların değil, kısa yoldan haksız kazanç elde etmek isteyen dolandırıcıların da iştahını kabarttı. 2021 yılında artan, son haftalarda azalan dolandırıcılık vakalarına şimdi bir yenisi daha eklendi.

  Uzmanlar, son dönemlerde popülaritesi artan kripto paralar ve NFT sektörü sonrasında yatırımcıları dikkatli olma konusunda sık sık uyarıyor. Yatırımcıların güvenli olmayan web sitelerinden ve projelerden uzak durması gerektiği belirtiliyor. Benzer şekilde CryptoPunks NFT’nin popülaritesinin de hızlı bir şekilde artması, dolandırıcıların iştahını kabarttı. Gelen artış sonrası söz konusu varlığın değeri son 1 haftada %53 oranında yükseldi. 24 Temmuz’da 87 bin dolardan işlem gören CryptoPunks NFT, Ağustos başında 135 bin dolardan işlem görmeye başladı.

  Hırsızlar 16 CryptoPunks NFT ve Bir Miktar ETH Çaldı

  Dolandırıcıların hedefinde bu kez de NFT (non-fungible-token) tabanlı video oyun platformu olan Hedgie’nin kurucusu “Stazie” vardı. Stazie, 1 Ağustos akşamında bir kimlik avının kurbanı oldu. Dolandırıcılar, kurucuya karşı gerçekleştirdikleri siber kimlik avı saldırısında 16 CryptoPunk ve bir miktar Ethereum (ETH) çaldı. Dolandırıcıların çaldığı NFT’ler ve Ethereum’ların toplam değerinin 1 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Hırsızlar, ele geçirdikleri yüklü varlıklarla izlerini kaybettirdi.

  Stazie Nasıl Dolandırıldı?

  Stazie, 1 Ağustos akşamında “CryptoPunks” isimli Discord kanalında bot dolandırıcılığına maruz kaldı. Discord kanalı üzerinden botlarla gerçekleştirilen saldırıda hırsızlar, Stazie’den bir miktar Ethereum ve 16 adet CryptoPunks çalmayı başardı. Yaşanan dolandırıcılık vakasının ardından Stazie, durumu Twitter üzerinden anlattı. “Cryptopunkbot” isimli dolandırıcı, Stazie’yi NFT avatarı kazanma fırsatı sunan sahte bir web sitesine çekmeyi başardı.

  Stazie web sitesine girdikten sonra Matemask cüzdanının güvenliğinin ihlal edildiğine dair yanlış bir bildirim aldı ve bunun üzerine 12 kelimelik anahtar cümlesini girdi. Stazie’nin anahtar cümlesini girmesinden saniyeler sonra, dolandırıcı(lar) Stazie’nin cüzdanını boşaltıp ortadan kayboldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle